Lekarze apelują o ostrożne korzystanie z kąpieli słonecznych

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Pozostałe wiadomości / Lekarze apelują o ostrożne korzystanie z kąpieli słonecznych

Sun

Coraz cieplejsze i dłuższe dni sprawiają, że chętniej i dłużej pozostajemy na powietrzu, a więc i na słońcu. Okres wakacyjny to kulminacyjny czas kąpieli słonecznych. Nareszcie nasz organizm uzupełnia braki witaminy D, której zimą w naturalny sposób nie uraczy. Ale jest druga strona medalu, ta mniej wesoła. Nadmierna ekspozycja na słońcu jest sprawcą poważnych chorób skóry. Z punktu widzenia lekarzy dermatologów i onkologów, najlepszym lekarstwem na tę odmianę nowotworu jest profilaktyka.

Nowotwory skóry są najczęstszymi nowotworami rasy kaukaskiej (ludzie o białym kolorze skóry) stanowiąc ok. 30 % wszystkich nowotworów. Jeżeli mówimy o nowotworach skóry to najczęściej utożsamiane są one z czerniakiem skóry, który jednakowoż najgroźniejszy to stanowi jedynie ok. 2% przypadków nowotworów tego największego narządu ludzkiego ciała. Zachorowalność w Europie na pozostałe dwa najczęstsze nowotwory skóry: raka podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego (98% nowotworów skóry) to odpowiednio – 800 osób na 100.000 mieszkańców i 120 osób na 100.000 mieszkańców. W 2007 roku w Polsce zanotowano ok. 2000 zachorowań na czerniaka skóry, a także ok. 1000 zgonów nim spowodowanych. Zachorowania na nowotwory skóry przewyższa łączne zachorowania na raki: piersi, prostaty, płuc i jelita grubego. Obliczono, że z każdym rokiem zapadalność na tego typu nowotwory stale rośnie, co powoduje wzrost kosztów związanych z ich leczeniem.

Czynniki rozwoju nowotworów skóry można podzielić na te, związane ze środowiskiem, w którym żyjemy (predyspozycje genetyczne do rozwoju nowotworów, rodzaj zawodu i związane z nim narażenie, typ genetyczny skóry, szerokość geograficzna, związany z nią klimat i normy kulturowe) oraz niezwiązane z naszym środowiskiem, zupełnie od nas niezależne takie jak słoneczne promieniowanie ultrafioletowe, a zwłaszcza promieniowanie UVA i UVB. Promieniowanie UVA odpowiedzialne jest za odczyny fototoksyczne i fotoalergiczne oraz za przyśpieszone starzenie skóry. Emitowane jest również przez lampy stosowane w solariach. Promieniowanie UVB odpowiada za wywołanie trwałej opalenizny i oparzenia słonecznego. Około 90% niebarwnikowych nowotworów skóry wywoływane jest przez słoneczne promieniowanie ultrafioletowe. Powstanie 90% zmian skórnych (przebarwienia, zgrubienie naskórka itd.) wynika z uszkadzającego działania promieniowania słonecznego. Do 65 roku życia u 40-50% Amerykanów przynajmniej raz rozwinie się rak skóry.

Ustalono ponadto, że oparzenie słoneczne zwiększa ryzyko powstania czerniaka skóry o ok.1,7 razy u dorosłych, a u dzieci dwukrotnie. Promieniowanie UV w solariach jest o 10-15 razy silniejsze niż promieniowanie UV w południe w dzień słoneczny. Korzystający z solariów otrzymują roczną dawkę UVA większą o 1,2- 4,7 od osób nie korzystających z solariów. Kobiety korzystające z solarium więcej niż 1 raz w miesiącu mają o 55% większą szansę na powstanie czerniaka skóry.

Mając na uwadze powyższe dane statystyczne lekarze apelują o ostrożne korzystanie z kąpieli słonecznych i stosowanie się do zaleceń opracowanych przez Światową Organizację Zdrowia:

– ograniczenie czasu przebywania na słońcu w godzinach południowych

– korzystanie z cienia

– zakładanie właściwych ubrań, w tym nakryć głowy i noszenie przeciwsłonecznych

– używanie kremów z filtrem

– unikanie korzystania z solariów, a bezwzględnie nie korzystanie z solarium do 18 roku życia

– ochrona dzieci przed słońcem (odpowiednia odzież i okulary przeciwsłoneczne)

– znajomość Solar UV Index, jeśli jest powyżej 3 stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej

Wprowadzono: 24 maja 2016