10 lat partnerstwa z węgierskim Kecskemet

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / 10 lat partnerstwa z węgierskim Kecskemet

Na zaproszenie władz partnerskiego miasta Kecskemet zastępczyni burmistrza Ewa Całus wzięła udział w obchodach 10. rocznicy partnerstwa pomiędzy naszymi miastami.

Wręczenie certyfikatu

Burmistrzyni Kecskemet Klaudia Szemerey-Pataki dziękując za długoletnią współpracę wręczyła Ewie Całus okolicznościowy certyfikat oraz pamiątkowy medal i podkreśliła jak ważna w obliczu Europy bez granic jest współpraca regionów i miast partnerskich. Spotkanie w pięknym ratuszu było też okazją do dyskusji nad dalszym zbliżaniem naszych miast czego efektem będzie zbliźniaczenie miast i wspólne działania planowane w najbliższej przyszłości.

W 2018 roku w związku z 650leciem Kecskemet w Wadowicach będzie można zobaczyć wystawę plenerową ukazującą atrakcje partnerskiego miasta oraz spróbować lokalnych węgierskich specjałów. W Kecskemet odbędzie się koncert wadowickiej orkiestry symfonicznej z Państwowej Szkoły Muzycznej, chcielibyśmy także rozpocząć wymianę młodzieży szkolnej, dzięki której uczniowie naszych szkół będą mieli okazję nawiązać przyjaźnie z węgierskimi rówieśnikami.

Obecnie całe Kecskemet żyje odbywającym się Hiros Week Festival. Ulice tętnią życiem, lokalni restauratorzy przygotowują własne stoiska gastronomiczne, można wziąć udział w koncertach plenerowych czy spektaklach, które odbywają się w różnych przestrzeniach miejskich. Organizację tego festiwalu obserwowaliśmy z bliska.

Ewa Całus spotkała się także z przedstawicielami ośrodka pomocy dla najuboższych im. Karola Wojtyły, który od lat wydaje darmowe posiłki wszystkim potrzebującym. Ośrodek powstał dzięki pomocy i zaangażowaniu władz Wadowic w 2006 roku. Tuż za nim znajduje się krótka ulica nosząca od niedawna imię Wadowice.

Kecskemet to 111 tysięczne miasto położone na południe od Budapesztu znane jako miejsce urodzenia sławnego kompozytora Zoltána Kodály, z produkcji Palinki oraz fabryki ekskluzywnych Mercedesów.

Wprowadzono: 23 sierpnia 2017