100-letni most przeszedł do historii! W jego miejsce powstanie nowy

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Infrastruktury i Rozwoju / 100-letni most przeszedł do historii! W jego miejsce powstanie nowy

Wybudowany po I Wojnie Światowej, najgorszy most w gminie Wadowice, którego stan techniczny groził katastrofą budowlaną – właśnie został rozebrany! W tym tygodniu rozpoczęła się długo wyczekiwana inwestycja – budowa nowego mostu w Choczni, łączącego ulicę Główną z Białą Drogą.

 

– To był najgorszy most w całej w gminie Wadowice. Wybudowany został po I Wojnie Światowej i od ośmiu lat był zamknięty dla ruchu samochodów. Jego stan techniczny obiektu groził katastrofą budowlaną i był ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców. Teraz w końcu zrobimy z tym porządek – mówi burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Wykonawcą inwestycji jest Zakład Budowlany Most-BUD z Bielska-Białej. Nowy most będzie żelbetowy, jednoprzęsłowy o utroju ramowym i przekroju otwartym. W W porównaniu do swojego „poprzednika” będzie  o 2 metry szerszy i ponad 4 metry dłuższy. W ramach zadania wykonawca wybuduje także chodnik, przebuduje drogę dojazdową i umocni brzegi Choczenki na długości 11 metrów. Koszt całej inwestycji wynosi 955 tysięcy złotych, z czego blisko połowę – 422 tysiące złotych Gmina Wadowice pozyskała z Funduszu Dróg Samorządowych. Prace powinny zakończyć się  do końca wakacji.

To nie jedyna mostowa inwestycja, jaka odbywa się w tej chwili na terenie Gminy Wadowice. Na krajówce w Kleczy Dolnej budowane są dwa położone bardzo blisko siebie mosty, usytuowane obok tamtejszej szkoły. Niedługo rozpocznie się także przebudowa mostu na Skawie w Wadowicach.

Oba przedsięwzięcia za łączną kwotę ponad 20 milionów złotych, przy stałej współpracy z Gminą Wadowice, wykonuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Tymczasem w kolejce do modernizacji stoją już kolejne mosty w gminie. Burmistrz Bartosz Kaliński zlecił w minionym roku wykonanie dokumentacji projektowych na budowę trzech mostów w: Zawadce (potok Dąbrówka), Kaczynie i Choczni (na potoku Choczenka). Po wykonaniu projektów (koszt ok. 100 tys. zł), Gmina Wadowice będzie mogła starać się o dofinansowanie budowy z budżetu państwa.

– Przez ostatnie lata remonty mostów w Gminie Wadowice zawsze zostawały na drugim planie, ze względu na ogromne koszty z tym związane. Cenę budowy jednego mostu można bowiem porównać z modernizacją kilku kilometrów dróg. Poprzednie władze nie zostawiły nam nawet projektów, bez których nie możemy się starać o środki z zewnątrz. Teraz to się zmieni, zamierzamy wybudować minimum jeden most w roku – zapowiada burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Wprowadzono: 17 stycznia 2020