40. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II – nowe wydawnictwo Gminy Wadowice

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Referat Obsługi Ruchu Turystycznego / 40. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II – nowe wydawnictwo Gminy Wadowice

16 października 2018 r. będziemy obchodzić 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyła na Stolicę Piotrową. Z tej okazji Wydział Obsługi Ruchu Turystycznego Urzędu Miejskiego w Wadowicach przygotował wyjątkową publikację: Habemus Papam! Z Wadowic do Watykanu… w której towarzyszymy św. Janowi Pawłowi od pierwszych dni Jego życia w Wadowicach, aż po jego kres:

… Urodziłem się [18 maja 1920 r.] (…) w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. Polska była wtedy bardzo zagrożona. Wtedy się urodziłem i wtedy mnie ochrzczono tym (…) imieniem, które niosę ze sobą przez całe życie … Na imię mam Karol.

Prezentujemy w niej nie tylko wyjątkowy zbiór wypowiedzi samego papieża, ale również archiwalne fotografie dokumentujące całe Jego życie. Publikację w języku polskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim, francuskim i niemiecki można otrzymać bezpłatnie w biurze Informacji Turystycznej w Wadowicach ul. Kościelna 4.

16 października 1978 roku, Karol Wojtyła zostaje wybrany na 264 następcę św. Piotra. Jest On pierwszym papieżem nie Włochem od 455 lat. Przyjmuje imię Jana Pawła II. W pierwszej ze swoich encyklik Redemptor Hominis (marzec 1979r.) wyjaśnia swój wybór imienia jako bezpośrednie nawiązanie i kontynuowanie nauczania swoich poprzedników: Jana XXIII i Jana Pawła I. Za myśl przewodnią papieskiego pontyfikatu, uznaje się słowa: Non abbiate paura… – nie lękajcie się: otwórzcie drzwi Chrystusowi!  wypowiedziana przez Jana Pawła II, podczas oficjalnego rozpoczęcia pontyfikatu na pl. św. Piotra w Rzymie 22 października 1978 roku.

Jego pontyfikat, trwający blisko 28 lat, był trzecim pod względem długości. Już podczas trwania Jego pontyfikatu, był on określany jako przełomowy. Nie tylko chodziło o otwarcie Kościoła Katolickiego poprzez wprowadzenie decyzji Soboru Watykańskiego II, ale również podkreślano Jego zasługi na płaszczyźnie ekumenizmu oraz dialogu z innymi religiami. Papież Jan Paweł II zmarł w opinii świętości 2 kwietnia 2005 roku w Rzymie, o godzinie 21.37. Został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, a następnie kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Pierwotnie Jego trumna spoczęła w podziemiach Bazyliki św. Piotra w Watykanie, a następnie od momentu ogłoszenia go błogosławionym znajduje się we wnętrzu watykańskiej Bazyliki w ołtarzu św. Sebastiana. Relikwie św. Jana Pawła II znajdują się również w Jego rodzinnej parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach, a od 1984 w kamienicy, w której się urodził jest Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, gdzie można oglądać pamiątki z całego Jego życia i pontyfikatu.

Wprowadzono: 27 września 2018