5 września – daj szansę dobroczynności

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / 5 września – daj szansę dobroczynności

Obchody Międzynarodowego Dnia Dobroczynności ustanowionego przez ONZ zbiegają się z rocznicą śmierci Matki Teresy, której życie i praca na rzecz najuboższych i najsłabszych zainspirowały do naśladowania ludzi na całym świecie. Ofiarowanie swojego czasu lub środków finansowych, bezinteresowna opiekuńczość i życzliwość to akty solidarności, które stanowią ważny element naszego dziedzictwa kulturowego. W tym wyjątkowym dniu pragniemy wyrazić uznanie dla wszystkich organizacji działających w naszej gminie na rzecz szeroko rozumianej dobroczynności. Zachęcamy również mieszkańców do poczucia odpowiedzialności za osoby, dla których los okazał się mniej sprzyjający – ten impuls tkwi w każdym z nas.

Na terenie naszej gminy działa wiele organizacji o charakterze dobroczynnym. Jedną z nich jest Stowarzyszenie Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych „Dać Szansę” w Wadowicach. Ich głównym celem jest działalność na rzecz osób poszkodowanych i wykluczonych, w szczególności dzieci niepełnosprawnych, w zakresie wychowania, edukacji, pomocy społecznej, ochrony i promocji zdrowia, a także poszkodowanym w wypadkach i wymagającym rehabilitacji. Dzieci objęte opieką, poprzez możliwość korzystania z bezpłatnej, kompleksowej rehabilitacji zdrowotnej i społecznej, mogą przełamać własne ograniczenia, rozwijać pasje oraz realizować marzenia. 31 sierpnia bieżącego roku Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski przekazał Stowarzyszeniu w nieodpłatne użytkowanie budynek starego przedszkola w Choczni: „Każdy gest solidarności jest ważny w naszym dążeniu do wspólnego życia w harmonii i budowaniu zrównoważonej przyszłości .”

Przypominamy, iż Stowarzyszenie jest organizatorem akcji „Buduj razem z nami”, która ma na celu stworzenie Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjno-Terapeutycznego – funkcjonalnego budynku w pełni przystosowanego dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki pomocy ludzi dobrej woli oraz licznym zbiórkom budynek przy ul. Kochanowskiego w Wadowicach powoli pnie się ku górze. Pozwolenie na budowę uzyskano w 2016 roku a podczas obchodów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie Papież Franciszek pobłogosławił i poświęcił kamień węgielny pod budowę.

Zachęcamy do włączenia się w akcję budowy CERT. Szczegółowe informacje na temat Stowarzyszenia „Dać Szansę” oraz możliwości pomocy znajdziecie Państwo na stronie: dacszanse.pl. Zapraszamy również do wsparcia innych organizacji działających na terenie Gminy Wadowice. Ich pełna lista znajduje się tutaj : wadowice.pl

Wprowadzono: 5 września 2017