9 milionów złotych na walkę ze smogiem

Jesteś tutaj : Strona główna / Bez kategorii / 9 milionów złotych na walkę ze smogiem

Zobaczcie, czym oddychamy… Tylko w tej kadencji mieszkańcy naszej gminy otrzymali łącznie ponad 9 mln zł dotacji na działania związane z poprawą jakości powietrza. Dużo udało się zrobić, jednak to wciąż za mało. Sami zobaczcie, na zdjęciu stacja pomiaru powietrza – płuca, które w poniedziałek stanęły na naszym rynku.

image0 1024x768 - 9 milionów złotych na walkę ze smogiem

Gmina Wadowice bierze udział w akcji edukacyjnej „Zobacz czym oddychasz. Zobacz jak to zmienić”, która organizowana jest w ramach projektu LIFE pn. „Wdrażanie programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze”.

We współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w dniach od 14.11.2022 r. do 29.11.2022 r. na płycie wadowickiego Rynku zlokalizowana została makieta płuc.

Podobnie jak płuca każdego z nas tak i płuca z bilbordu będą  „oddychać” otaczającym je powietrzem. Sztuczne płuca zbudowane są z tkaniny filtrującej zanieczyszczenia z powietrza, które następnie osiadają na materiale. Dzięki naśladowaniu procesu oddychania będzie można zobaczyć jaki wpływ na nasze zdrowie ma jakość powietrza którym oddychamy, szczególnie w okresie zimowym. Dodatkowo bilbord wyposażony jest w wyświetlacz, który pokazuje aktualną jakość powietrza.

Kampania ta ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych oraz zachęcić do wymiany przestarzałych kotłów na nowoczesne i niskoemisyjne urządzenia grzewcze.

W ostatnich czterech latach Gmina Wadowice wymieniła już 543 piece za łączną kwotę blisko 6 mln zł i dofinansowała 128 instalacji fotowoltaicznych za blisko 800 tys. zł.

Oprócz tego, pomagamy naszym mieszkańcom składać wnioski do rządowego programu „Czyste powietrze” na wymianę pieców i termomodernizację budynków. W efekcie za 2,5 mln zł wykonano łącznie 136 takich inwestycji. Ta kwota będzie jednak zdecydowanie wyższa, bo kolejnych 341 wniosków zostały już rozpatrzonych pozytywnie i są w trackie realizacji.

Jednocześnie informujemy, iż w Urzędzie Miejskim w Wadowicach cały czas funkcjonuje punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”, gdzie z pomocą Ekodoradcy mogą Państwo wypełnić wniosek o dofinansowanie i uzyskać informacje o programie.

Program „Czyste Powietrze” to kompleksowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

W ramach Programu można ubiegać się o dofinansowanie wymiany starych i niskoefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

 

Wykres wymiana piecow 1024x698 - 9 milionów złotych na walkę ze smogiem

 

Wprowadzono: 14 listopada 2022

-