Akcja Gazety Wyborczej „Jak oddychać po ludzku”

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Pozostałe wiadomości / Akcja Gazety Wyborczej „Jak oddychać po ludzku”

Akcja Gazety Wyborczej „Jak oddychać po ludzku”?

Warsztaty

Przez kilka lat mieszkańcy Małopolski byli uświadamiani, jak truje zanieczyszczone powietrze. Efekt? Małopolska przyjęła uchwałę antysmogową. Teraz chcemy zastanowić się, jak ją realizować i jak przekonywać mieszkańców do wymiany pieców. Gazeta Wyborcza wraca z akcją „Oddychać po ludzku”! W ramach akcji organizuje warsztaty, których partnerem jest Województwo Małopolskie.

Czym palisz, tym oddychasz – powtarzamy od dawna. Jeśli palisz odpadami, to oddychasz śmieciowym powietrzem. Jeśli palisz mułem, czy miałem, to wszystkie trujące substancje w nich zawarte wracają do Twoich płuc.
Jak z tym walczyć? Po kilku latach alarmów smogowych, apeli do władz, działań aktywistów i akcji Gazety Wyborczej „Oddychać po Ludzku” udało się przyjąć uchwałę antysmogową dla Małopolski.

Co to oznacza? Od 1 lipca 2017 r. w całym województwie nie można palić w domach mułów, flotów węglowych i drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Nie można też instalować kotła na węgiel lub drewno o parametrach emisji gorszych niż wyznaczone w unijnych rozporządzeniach. Osoby, które budują nowy dom, przeprowadzają remont z wymianą kotła lub wymieniają kocioł na nowy, muszą zainstalować nowoczesne urządzenia spełniające wymagania ekoprojektu. Takie kotły emitują nie więcej niż 40 mikrogramów na metr sześcienny pyłów. Uchwała zakłada też, że mieszkańcy, którzy mają kotły niespełniające standardów emisyjnych, mają pięć lat okresu przejściowego i muszą wymienić swoje piece na nowoczesne kotły do końca 2022 r. Natomiast do końca 2026 r. trzeba będzie wymienić kotły należące do trzeciej i czwartej klasy.

Proste? Tylko na pierwszy rzut oka. Wdrożenie uchwały jest trudne i dla mieszkańców, którzy nie wszystkie szczegóły rozumieją i dla urzędników, którzy muszą uporać się z kolejnymi pytaniami i kontrolami.

Dlatego we współpracy z Województwem Małopolskim Gazeta Wyborcza zaczyna kolejną odsłonę akcji „Oddychać po ludzku”. Tym razem wyruszają w teren: do Zakopanego, Wadowic i Skawiny, gdzie podczas warsztatów organizowanych wspólnie z Marszałkiem będziemy zastanawiać się jak wdrażać przepisy uchwały, jak przekonywać mieszkańców, że warto już dziś wymienić stary kocioł, jak w przystępny sposób wyjaśniać zasady uchwały. Naszym wspólnym celem jest walka o czyste powietrze, które nie szkodzi.

Na warsztaty zapraszamy też mieszkańców. Liczba miejsc jest ograniczona, więc należy się rejestrować pisząc na adres spotkanie@krakow.agora.pl.

Warsztaty odbędą się:
28.11.2017 r. –  Wadowice, godz. 1100 – 1400 (Urząd Miejski w Wadowicach,pl. Jana Pawła II 23);

Link do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/2012300435652735/

Wprowadzono: 21 listopada 2017