Komunikat po posiedzeniu Wadowickiego Sztabu Kryzysowego

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Zarządzania Kryzysowego / Komunikat po posiedzeniu Wadowickiego Sztabu Kryzysowego

Na godzinę 12.00 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Wadowicach burmistrz Bartosz Kaliński zwołał posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie obecnej sytuacji związanej z koronawirusem. W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele wszystkich służb działających na terenie naszego powiatu oraz kierownicy jednostek podległych Gminie Wadowice.  

Jak na razie w naszej gminie nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania na koronawirusa SARS-CoV-2, nie ma też osób podejrzanych o zakażenie tym wirusem, niemniej jednak podejmujemy wszelkie możliwe działania dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom. Wszystkie służby są przygotowane i współpracują.

– Nasze działania jak na razie są czysto prewencyjne. Najważniejsze jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Dlatego też wszystkie wydarzenia kulturalno – sportowe organizowane przez Gminę Wadowice oraz jednostki podległe zostały odwołane. Odwołaliśmy również zaplanowane na ten miesiąc wybory do rad sołeckich i na sołtysów. Nie odbędą się także zebrania sprawozdawcze OSP – informuje Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic, który zdecydował, iż od dzisiaj zamknięta aż do dowołania została Kryta Pływalnia Delfin oraz Informacja Turystyczna w Wadowicach.

Zajęcia w Wadowickim Centrum Kultury oraz wszystkie seanse filmowe są zawieszone. Muzeum Miejskie jest zamknięte dla zwiedzających. Z dniem dzisiejszym został  zamknięty Orlik. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św. Jana Pawła II od dzisiaj do 25 marca również będzie nieczynne.

Decyzją premiera od dzisiaj zamknięte są wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki. Ci rodzice, którzy nie mają jeszcze zorganizowanej opieki dla swoich dzieci mogą do jutra przyprowadzać je do szkół. Dzisiaj z 846 przedszkolaków uczęszczających do naszych Gminnych Przedszkoli przyszło tylko 66, a do naszych szkół podstawowych na 3084 uczniów przyszło tylko 20. Ci uczniowie mają zapewnioną opiekę, jednak od poniedziałku do 25 marca szkoły będą bezwzględnie zamknięte. I tutaj bardzo proszę, aby uczniowie nie traktowali tego czasu jak ferii, tylko dla własnego bezpieczeństwa po prostu zostali w domach. W tym czasie będą też wzmożone patrole Straży Miejskiej zwłaszcza w Parku Miejskim, przy boiskach sportowych czy placach zabaw, aby zapobiec gromadzeniu się dzieci i młodzieży.

W naszym urzędzie Wydział Zarządzania Kryzysowego prowadzi całodobowy dyżur. W budynku mamy wyznaczoną izolatkę, na wypadek, gdyby któryś z petentów lub urzędników poczuł się źle i istniałoby podejrzenie, że może być zarażony koronawirusem.

– Proszę też, aby w miarę możliwości mieszkańcy załatwiali sprawy urzędowe za pomocą Internetu lub telefonicznie, a płatności za podatek rolniczy lub od nieruchomości za pomocą przelewów internetowych. Wszyscy ci, którzy nie mają takiej możliwości i będą płacić podatek gotówką, mogą dokonać wpłaty w czasie późniejszym. Nie będziemy naliczać odsetek od niezapłacenia podatku w terminie – informuje Bartosz Kaliński i apeluje o zachowanie spokoju oraz rozsądku oraz dostosowanie się do wszystkich procedur.

O rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.

 

 

 

 

 

 

 

Wprowadzono: 13 marca 2020