Bezpieczne ferie – poradnik

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Bezpieczne ferie – poradnik

Ferie 2018 – bezpieczeństwo przede wszystkim

ferie2018 - Bezpieczne ferie - poradnik

Już wkrótce dzieci z gminnych szkół rozpoczną długo wyczekiwane ferie, które w tym roku w województwie małopolskim potrwają od 12 do 25 lutego.

Uprawianie sportów zimowych i zabawy na śniegu są ulubionym zimowym zajęciem dzieci. Tegoroczna zima nie rozpieszcza nas śniegiem, jednak ostatnie dni przyniosły perspektywę białych ferii – według prognoz zimowe warunki mogą utrzymywać się jeszcze przez najbliższe dwa tygodnie. Publikujemy dla Państwa krótki poradnik bezpiecznego wypoczywania podczas tych wolnych dni.

Zagrożenia i sposoby radzenia sobie z nimi:

Dzieci uwielbiają zabawy na mrozie i śniegu – ślizgawki, jazda na sankach czy nartach, rzucanie się śnieżkami. Jako dorośli zadbajmy, aby były to zabawy bezpieczne – by odbywały się w miejscach specjalnie do tego przygotowanych.

Nie pozwalajmy jeździć dzieciom na łyżwach na zamarzniętych zbiornikach wodnych: stawach czy rzekach. Wyjątek stanowią miejsca specjalnie do tego celu przeznaczone i odpowiednio przygotowane, gdzie mamy pewność, że grubość lodu jest bezpieczna. Gdy widzimy, że pod kimś załamał się lód, natychmiast wezwijmy pomoc dzwoniąc pod numer 112. Jeżeli mamy taką możliwość, starajmy się pomóc, ale nie wbiegajmy na lód i nie biegnijmy w kierunku osoby zagrożonej. Lód może się załamać. Podczołgajmy się i podajmy przedmiot, którego osoba w wodzie będzie mogła się uchwycić: gałąź, linę, szalik. Kiedy wydostaniemy już poszkodowanego, należy szybko go ogrzać – przebrać w suche ubranie i podać ciepłe płyny.

Jeżeli dziecko wypoczywa w górach i jeździ na nartach, naszym obowiązkiem jest zapewnienie mu kasku ochronnego! Kask można zakupić lub wypożyczyć – większość wypożyczalni sprzętu narciarskiego posiada również kaski a koszt ich wypożyczenia jest niewielki. Ponadto, warto także zapoznać naszych podopiecznych z Kodeksem Narciarskim Międzynarodowej Federacji Narciarstwa, opisującym najważniejsze zasady obowiązujące na stokach. Pamiętajmy także o odpowiedniej odzieży. Powinna być dostosowana do temperatury. Często ubieramy dzieci zbyt ciepło, a paradoksalnie, przegrzanie organizmu może doprowadzić do wychłodzenia. Częściami ciała najbardziej narażonymi na odmrożenia są dłonie i stopy – gdy jest zimno organizm ogranicza w nich przepływ krwi, aby „zaoszczędzić” ciepło. Warto mieć ze sobą drugą parę rękawic, gdyby pierwsza została zgubiona lub przemoczona. Nie należy także zasłaniać twarzy szalem, gdyż pod wpływem oddechu stanie się wilgotny i może przyspieszyć powstawanie odmrożeń. Najlepiej przed wyjściem na mróz posmarować odkryte części ciała (policzki, nos, brodę) kremem ochronnym lub wazeliną.

Organizując kuligi pamiętajmy, że nie wolno przywiązywać sanek do samochodu, traktora czy quada. Nie wolno także organizować kuligów na drogach publicznych.

Ogólne rady bezpieczeństwa :

  • nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu ruchliwych dróg czy zbiorników wodnych,
  • w czasie zjeżdżania na sankach zachowujmy bezpieczną odległość,
  • rzucając śnieżkami nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni i nigdy nie celujmy w twarz drugiej osoby,
  • pamiętajmy, by na łyżwach jeździć tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie,
  • nie przebiegajmy przez ulicę, nie przechodźmy przez jezdnię w miejscach niedozwolonych i nieoznakowanych,
  • nośmy odblaski, dzięki którym będziemy widoczni po zmierzchu na drodze,
  • nie strącajmy zwisających z dachów sopli, które zagrażają naszemu bezpieczeństwu,
  • ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na zewnątrz, nie ubierajmy się za ciepło,
  • dbajmy o to, aby nasza głowa była zawsze osłonięta – nośmy ciepłą czapkę,
  • unikajmy w miarę możliwości kontaktu z osobami chorymi, zwłaszcza na grypę,
  • w przypadku wystąpienia objawów choroby (kaszel, katar, gorączka czy ból gardła) – od razu zgłośmy się do lekarza.

Numery alarmowe :

  • 112 –telefon ratunkowy (komórka)
  • 997 –policja
  • 998 –straż pożarna
  • 999 –pogotowie ratunkowe
  • 601100300 –numer ratunkowy w górach

Wprowadzono: 6 lutego 2018