Apel Burmistrza Wadowic do mieszkańców Gminy

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Ochrony Środowiska / Apel Burmistrza Wadowic do mieszkańców Gminy

Zachęcamy do zapoznania się z apelem Burmistrza Wadowic Mateusza Klinowskiego:

Szanowni Państwo,

Na terenie naszej gminy realizowana jest modernizacja  linii kolejowej. Unowocześnienie trakcji i torowisk ma na celu poprawę komfortu komunikacji kolejowej w całym regionie. Niestety, stwarza też okazję do wprowadzania do obrotu starych podkładów kolejowych, które będą usuwane z torowisk.

Zwracam się zatem do Państwa o roztropność i odpowiedzialne podejście do tematu nielegalnego handlu podkładami kolejowymi.

Podkłady kolejowe są nasączone olejem kreozotowym, substancją silnie toksyczną i rakotwórczą. Substancje konserwujące miały zapobiec rozkładowi drewna na torowisku i jego zniszczeniu przez czynniki atmosferyczne. Dlatego też wykorzystanie podkładów np. jako dekoracja w ogrodzie, gdzie uprawiane są warzywa jest szkodliwe dla zdrowia.

Największym zagrożeniem jest jednak wykorzystanie podkładów jako opał! Olej zaczyna parować już przy 200 oC, jeszcze zanim zacznie palić się samo drewno. Jest bardzo szkodliwy dla zdrowia i całego środowiska naturalnego. Opary toksycznych substancji działają drażniąco na cały układ oddechowy, niejednokrotnie rozprzestrzeniają się po najbliższej okolicy, ale także wewnątrz budynku, gdzie są spalane.

Jak wskazują specjaliści, nawet śladowe ilości substancji toksycznych znajdujących się w podkładach są niebezpieczne. Więcej informacji na ten temat w linku http://www.akademiaodpadowa.pl/227,a,3-czy-powtorne-wykorzystanie-drewna-impregnowanego-wycofanego-z-eks.htm

Apeluję zatem do Państwa o bezwzględne niestosowanie podkładów kolejowych jako opału. Jest to bowiem odpad,  za którego palenie grozi grzywna w wysokości nawet do 5 000 PLN. Odpowiedzialność za nasze otoczenie i samopoczucie powinna zachęcać nas do świadomego podejmowania decyzji, także tych gdzie ceną jest środowisko i zdrowie.

Gmina Wadowice intensyfikuje działania związane z ochrona powietrza, m.in.: realizując Projekt zintegrowany LIFE – Małopolska w zdrowej atmosferze, w ramach którego do Państwa dyspozycji jest Ekodoradca – Pan Szymon Lukaj (slukaj@wadowice.pl, tel. 33 873 18 11 wew.210). W razie pytań lub wątpliwości dotyczących szeroko pojętych kwestii związanych z ochroną powietrza proszę o kontakt z naszym specjalistą.

Wprowadzono: 16 maja 2018