Burmistrz przekazuje oczyszczacze powietrza dla gminnych przedszkoli

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Ochrony Środowiska / Burmistrz przekazuje oczyszczacze powietrza dla gminnych przedszkoli

W trosce o najmłodszych mieszkańców Wadowic będących też w grupie osób najbardziej narażonych na zdrowotne skutki zanieczyszczenia Powietrza, Burmistrz Wadowic Dr Mateusz Klinowski zakupił 8 oczyszczaczy powietrza i w najbliższych dniach będzie przekazywać je do gminnych przedszkoli.

Pierwsze z urządzeń zostało przekazane we wtorkowe popołudnie na ręce przedszkolanek z przedszkola Publicznego nr 1 w Wadowicach przy ulicy Gimnazjalnej 10. Burmistrz Wadowic Dr Mateusz Klinowski po krótkiej prezentacji na temat szkodliwości smogu i jego wpływu na jakości życia oddał głos gminnemu ekodoradcy  Szymonowi Lukajowi, który zaprezentował rodzicom dzieci sposób działania nowego oczyszczacza.

Urządzenia te poprawiają jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, które jak wynika z badań przeprowadzonych wspólnie z Krakowskim Alarmem Smogowym tylko w 50 % jest lepsze niż to, którym oddychamy na zewnątrz. Równolegle Przedszkola otrzymały po jednym oczyszczaczu powietrza od Marszałka Województwa Małopolskiego.

Oczyszczacz powietrza został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pn. „Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego – Małopolska w zdrowej atmosferze” współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej. Obecnie wszystkie Gminne przedszkola wyposażone są w systemy oczyszczania powietrza. Jest to jedynie leczenie skutków a nie usuwanie przyczyny smogu w Wadowicach.

Wprowadzono: 11 października 2018