Ciasto, krem i w drogę- dookoła świata!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Ciasto, krem i w drogę- dookoła świata!

Magda i Mikołaj to dwójka młodych ludzi, którzy swoją miłość do podróży i rodzinnego miasta Jana Pawła II przekuli w cykl filmów, które mogliście oglądać na naszym oficjalnym profilu FB „Wadowice, tu wszystko się zaczęło”. Inspiracją do ich powstania była chęć skonfrontowania wadowickiego przysmaku – kremówki, z kulturami różnych zakątków świata a co za tym idzie promocja Wadowic jako atrakcyjnej destynacji turystycznej.

Cykl rozpoczyna się pilotażowym odcinkiem, w którym nasi bohaterowie uczą się jak powstaje kremówka w jednej z lokalnych cukierni. Pozostałe 8 przedstawia Magdę i Mikołaja własnoręcznie piekących ciastko, a następnie częstujących nim rdzennych mieszkańców oraz turystów. Tak więc oprócz reakcji na wypiek, możemy dostrzec w filmach migawki wspaniałych krajobrazów, zabytków oraz namiastkę kultury Rumunii, Gruzji, Iranu, Sri Lanki, Malezji, Birmy, Wietnamu i Stanów Zjednoczonych. W każdym z odwiedzonych krajów lokalni mieszkańcy przyjmowali fakt częstowania ich ciastkiem z zainteresowaniem i radością. Bardzo często kremówka była pretekstem do rozpoczęcia głębszej dyskusji o Polsce i zbadania w jakich kategoriach jest ona rozpoznawana.

Jak sami twórcy mówią: „W zależności od regionu mieliśmy różne problemy z zaopatrzeniem. Na Sri Lance, w Birmie czy Malezji zdobycie piekarnika graniczyło z cudem. Po prostu w kuchni nie używa się takich ekstrawaganckich narzędzi. W Birmie mąka zupełnie nie związała i ciasto rozkruszyło się do cna. Za to od Sri Lanki na wschód prawie nie mogliśmy znaleźć masła, które nie byłoby solone. Mimo tych wszystkich przygód za każdym razem lepiej lub gorzej udało nam się upiec kremówkę i poczęstować nią lokalnych mieszkańców (…)”

Zrealizowane filmy powstały przy wsparciu Gminy Wadowice.

Wprowadzono: 10 lipca 2020