Dni Wadowic odbyły się wyjątkowo hucznie. W 2024 roku obchodziliśmy 104. rocznicę urodzin patrona naszego miasta – św. Jana Pawła II. Dni Wadowic trwały kilka dni, dziękujemy, że byliście z nami w tym ważnym dla nas dniu.
Od pełnych przygód gier terenowych dla najmłodszych, przez emocjonujące zawody w piłkę nożną o Puchar Tymbarku, aż po dynamiczny bieg uliczny i wyścig na… rolkach! Nasze wydarzenia sportowe zapewniły zdrową dawkę rywalizacji i dobrej zabawy.
Dla miłośników lokalnych tradycji, biesiada Wadowicka LGD Wadoviana z kołami gospodyń wiejskich otworzyły możliwość degustacji regionalnych specjałów. Nie zabrakło także emocji podczas finału konkursu „Serce Roku”, które otrzymała Pani Celina Maciejczyk – która bezinteresownie pomagała uczniom i sąsiadom w trudnych sytuacjach. Koncert cenionego artysty – Stana Meusa, zachwycił wadowicką publiczność! A dla miłośników dwóch kółek były zaplanowane zawody na wadowickim torze pumptrack „Śladem sportowych pasji Karola Wojtyły oraz Rodzinny Rajd Rowerowy z Ogniskiem TKKF „Leskowiec”.
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku. Jak zawsze to właśnie ta data jest kulminacyjnym punktem Dni Wadowic.
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 9.00 Uroczystą Sesja Rady Miejskiej, która miała miejsce w sali teatralnej Wadowickiego Centrum Kultury. Wyświetlono m.in. projekcję filmu, wręczono medale papieskie oraz uroczyście przekazano rzeźbę FIDES ET RATIO autorstwa włoskiego rzeźbiarza, przedstawiciela nurtu Arte Povera.
Andrea Benedetto
Artysta urodził się w La Spezia (Włochy) w 1965 roku. Jest samoukiem, swoje doświadczenie artystyczne zdobywał w obszarze akwareli i rzeźby arte povera. W 1987 roku otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie malarskim „Ekoclub – Federcaccia” i od tego momentu rozpoczęła się jego długa droga badawcza, której zwieńczeniem była jego pierwsza wystawa indywidualna w 2002 roku zorganizowana w Circolo Culturale U.C.A.I. swojego miasta. Dziś jego prace znajdują się w wielu prestiżowych galeriach, m.in. Modigliani Art Center we Florencji.
FIDES ET RATIO
To tytuł dzieła wyrzeźbionego w nurcie sztuki Arte Povera, inspirowanego maksymą św. Jana Pawła II: „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki wznosi się ku kontemplacji prawdy”. Rzeźba przedstawia parę okularów umieszczonych na pamiętniku, aby przypominać nam o tej historii. Dzięki soczewkom każdy z nas może ponownie odczytać przeszłość i zachować ją dla teraźniejszości. Przed wyjazdem do Polski rzeźba została przedstawiona biskupowi La Spezia, prałatowi Luigiemu Ernesto Pallettiemu (artykuł można znaleźć TUTAJ). Autor opublikował także katalog „Ścieżka artysty”, antologię jego dzieł będących świadectwem ewolucji naznaczonej waloryzacją uczuć religijnych. 18 maja rzeźba została oficjalnie przekazana do zbiorów Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
Obchody na wadowickim rynku
Tuż przed uroczystą Mszą św. w Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach nastąpiło tradycyjne złożenie kwiatów pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II przez oficjalne delegacje – Burmistrza Wadowic, Przewodniczącego i Radnych Rady Miejskiej w Wadowicach oraz przedstawicieli najważniejszych instytucji i placówek oświatowych gminy Wadowice.
Po zakończeniu mszy z udziałem zaproszonych gości wszyscy mieszkańcy wspólnie świętowali na wadowickim rynku. Rozpoczęliśmy Biesiadą Wadowicką organizowaną przez Stowarzyszenie LGD Wadoviana, z udziałem Kół Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich działających na terenie naszej gminy. Nie zabrakło występów artystycznych i tradycyjnego poczęstunku przygotowanego przez najlepsze gospodynie!
W międzyczasie sportowcy przygotowywali się do startu w biegu ulicznym Wadowicka Dycha – główny bieg ruszył dokładnie o godzinie 15.30 z Placu Jana Pawła II. Naturalnie poza biegiem na 10 km organizatorzy przewidzieli inne konkurencje, m.in. biegi dla dzieci i młodzieży oraz nowość w Wadowicach – wyścigi na rolkach dla dorosłych (trasą 10km) oraz dla dzieci.
Stan Meus
Tenor Stan Meus, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach, kształcił się w zakresie śpiewu w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a zadebiutował na scenie w tamtejszym teatrze muzycznym. Następnie został zatrudniony w Śląskim Teatrze Operetki w Gliwicach, był stałym gościem Opery Śląskiej w Bytomiu i Warszawskiej Opery Kameralnej.
Od początku lat dziewięćdziesiątych działał głównie w Austrii i śpiewał w Operze Wiedeńskiej, Theatre an der Wien, Teatrze Pałacowym Schönbrunn i wiedeńskim Konzerthaus, zarówno w operze i operetce, jak i w dużych produkcjach muzycznych („Freudiana” „Elżbieta”). Poświęcił się także współczesnemu teatrowi muzycznemu z kilkoma niezależnymi zespołami operowymi, wcielił się także w postać Ariego Leschnikoffa w odnoszącym sukcesy w całym kraju przedstawieniu „Comedian Harmonists”. Jego talent jako śpiewaka operetkowego potwierdzone są wieloma nagrodami. Występował jako solista na koncertach i festiwalach w Polsce, Niemczech, Austrii, Holandii, Belgii, Francji, Włoszech, Bułgarii, Rosji i USA.
Stan Meus od 1999 roku był solistą Państwowego Teatru Meiningen gdzie zaśpiewał 75 partii solowych.. Do jego najważniejszych ról zaliczyć można m.in.: Shabbier w „Lady Makbet z Mtsenska”, Monostatos w „Czarodziejskim flecie”, wiedźma w „Jaś i Małgosia”, Mim z „Pierścienia Nibelunga”, Bob Boles z „Petera Grimesa”, Don Basilio z „Wesela Figara” czy Dr. Caius z „Falstaffa”. Oprócz pracy w teatrze Stan Meus zyskał sławę jako artysta estradowy oferując wyrafinowaną rozrywkę w ramach różnych solowych programów tematycznych.
Obecnie po ponad 44 latach, oficjalnie dobiega końca jego praca artystyczna. W tym czasie zaśpiewał ponad 140 produkcji, a liczne koncerty i tournee prowadziły go do większości krajów europejskich i Ameryki Północnej.
W Wadowicach będziemy mieliśmy niebywałą okazję usłyszeć tego wybitnego artystę w koncercie najpiękniejszych przebojów muzyki rozrywkowej. 18 maja o godzinie 16.40 zaśpiewał m.in.: O sole mio, Mamma, Całuję Twoją dłoń madame, Granada, You Raise me up, To ostatnia niedziela, Kryminał Tango czy Volare. Na scenie będzie mu towarzyszyć zespół muzyczny pod kierownictwem Krzysztofa Odrobiny oraz młoda artystka Emilia Cholewa – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Wadowicach na kierunku śpiew operowy.
A dla nocnych marków zorganizowano Noc Muzeów 18 maja! Ta nocna inicjatywa, która zyskała popularność w wielu miastach na całym świecie, pozwala odwiedzającym na odkrywanie tajemnic i skarbów muzealnych po zmroku.
Galeria
Wprowadzono: 20 maja 2024