Dość zbywania Zbywaczówki!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Infrastruktury i Rozwoju / Dość zbywania Zbywaczówki!

Niebezpieczne „wąskie gardło” na Zbywaczówce nareszcie zostanie zlikwidowane! Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński podpisał właśnie umowę na zaprojektowanie całkowicie nowej drogi pomiędzy krajówką, a Gorzeniem Górnym. Mieszkańcy zabiegali o to kilkanaście lat.

– Ta droga to taka nasza kula u nogi. Stłuczki w tym miejscu są  na porządku dziennym. Ostatnia przytrafiła się w minioną niedzielę. Jestem sołtysem Zbywaczówki od 20 lat i myślałam, że już się nie doczekam, że ktoś rozwiąże ten problem – mówi Maria Potoczny, sołtys wsi Jaroszowice-Zbywaczówka.

Kto choć raz jechał drogą gminną pomiędzy DK 28, a dworem Emila Zegadłowicza, ten rozumie, dlaczego jest prawdziwą zmorą dla kierowców.

Mimo, że obowiązuje tam ruch dwukierunkowy, jezdnia jest zbyt wąska, aby zmieściły się na niej dwa samochody. Zjeżdżając z bardzo ruchliwej krajówki trzeba modlić się o to, aby z naprzeciwka nie jechał samochód. Wyjazd na krajówkę także jest niebezpieczny, ponieważ widoczność jest mocno ograniczona. Poszerzenie drogi niestety nie jest możliwe, gdyż w bardzo „bliskim sąsiedztwie” znajdują się domy i ogrodzenia.

– Wyjście jest zatem jedno – trzeba wybudować całkowicie nową drogę. Mieszkańcy Zbywaczówki, ale również Gorzenia i Zawadki, zabiegają o to od kilkunastu lat. Do tej pory słyszeli jedynie puste obietnice. Teraz w końcu są konkrety. Przy okazji tej inwestycji rozwiążemy również bardzo ważny problem odwodnienia tych terenów, trapiący mieszkańców od wielu lat – mówi burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Pierwszy krok właśnie został wykonany. W piątek (20.08) burmistrz Kaliński zawarł umowę z firmą „AD ECO BAU” ze Świniarska (gmina Chełmiec) na sporządzenie projektu technicznego drogi wraz z chodnikiem, pomiędzy DK 28, a Gorzeniem Górnym i Zawadką, wraz z uzyskaniem wszelkich pozwoleń budowlanych. Wartość tej umowy to ponad 226 tysięcy złotych. Łączna długość tej trasy to około 1500 metrów, a jej planowany przebieg przedstawiamy na poniższym rysunku.

Nowa droga połączy się z istniejącą trasą Gorzeń-Zawadka, a następnie „odbije w lewo” i pobiegnie wzdłuż dworu Emila Zegadłowicza aż do nowej drogi „na Iłowiec”, na budowę której burmistrz Wadowic także zlecił w tym roku projekt. Jeśli dodamy do tego jeszcze rozpoczynający się właśnie remont drogi Gorzeń-Zawadka, możemy śmiało stwierdzić, że takiej ofensywy inwestycyjnej w tej części gminy Wadowice nie było od wielu lat.

Wprowadzono: 25 sierpnia 2020