Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin jako urząd odpowiedziany za nadzór nad wprowadzaniem do obrotu i stosowaniem środków ochrony roślin oraz w trosce o bezpieczeństwo ostatecznych użytkowników tych produktów, prowadzi w całym kraju zintensyfikowane kontrole w odniesieniu do dystrybutorów i nabywców środków ochrony roślin.
Działania kontrolne ukierunkowane są w szczególności na minimalizację zagrożeń związanych z ryzykiem sprzedaży środków ochrony roślin, w tym zawierających w składzie fosforek glinu, nieuprawnionym osobom, które nie są świadome zagrożeń, jakie mogą stwarzać tego rodzaju preparaty.
W tym celu Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa podczas prowadzonych działań kontrolnych w zakresie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, zwraca uwagę, czy dystrybutorzy środków ochrony roślin, dokonują weryfikacji wymogu, o którym mowa w art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin. Dotyczy on sprzedaży środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych wyłącznie osobom posiadającym stosowne kwalifikacje.
W przypadku braku respektowania tego wymogu, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa podejmuje przewidziane prawem działania w kierunku określenia w drodze decyzji administracyjnej zakazu prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności w zakresie wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. Jednocześnie Inspekcja składa zawiadomienia do organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
PIORiN ma na uwadze, że sprzedaż środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych, w tym zawierających w składzie fosforek glinu, osobom bez stosownych uprawnień, stanowi realne zagrożenie utraty zdrowia i życia użytkowników tych produktów i ich rodzin, a ponadto stanowi naruszenie art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2023 r. o środkach ochrony roślin. Dlatego Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że środki ochrony roślin przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych mogą być sprzedawane wyłącznie osobom, które z zastrzeżeniem wyłączeń określonych w ustawie o środkach ochrony roślin, ukończyły stosowne szkolenie potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu tego szkolenia w zakresie:
- stosowania środków ochrony roślin lub
- doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin, lub
- integrowanej produkcji roślin.
Środki ochrony roślin mogą być również zbywane osobom, które nie wcześniej niż przed upływem 5 lat, przed nabyciem tych środków, ukończyły szkolenie wymagane od użytkowników profesjonalnych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie będącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Musi być to potwierdzone dokumentem o ukończeniu tego szkolenia lub przedstawieniem innego dokumentu wydanego na podstawie przepisów obowiązujących w tym państwie, potwierdzającego uzyskanie uprawnień do nabywania środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych.
Środki ochrony roślin przeznaczone dla profesjonalnych użytkowników mogą być sprzedawane wyłącznie osobom, które ukończyły jedno z powyższych szkoleń. W żadnym wypadku nie można sprzedawać tego typu preparatów osobom nieuprawnionym (np. działkowcom, amatorom), które nie są świadome zagrożeń, jakie mogą stwarzać tego rodzaju produkty.
Mając na uwadze powyższe, osoba sprzedająca środki ochrony roślin przeznaczone dla profesjonalnych użytkowników zobligowana jest do zweryfikowania, czy nabywca dokonujący zakupu tych środków, spełnia wymagania określone w art. 28 ustawy o środkach ochrony roślin uprawniające do ich nabycia, tj. czy ukończyła stosowne szkolenie.
Nieprzestrzeganie przez dystrybutorów wymogu określonego w art. 28 ustawy o środkach ochrony roślin, może wiązać się z sankcjami administracyjnymi, jak również konsekwencjami wynikającymi z kodeksu karnego.
INFORMACJE DLA DYSTRYBUTORÓW:
https://www.gov.pl/web/piorin/apel-do-dystrybutorow-o-wycofanie-niewlasciwie-sprzedanych-fumigantow2
INFORMACJE DLA NABYWCÓW:
źródło: Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Wprowadzono: 28 listopada 2024