Dzień Mamy w Domu Samotnej Matki

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / 100-lecie urodzin Jana Pawła II / Dzień Mamy w Domu Samotnej Matki

W taki dzień jak ten, warto pamiętać o mamach, które z różnych przyczyn znajdują się w kryzysowych sytuacjach życiowych. Dlatego w środę (26.05) burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński odwiedził Dom Samotnej Matki im. Emilii Wojtyłowej, aby złożyć życzenia mieszkającym tam Paniom. Były też prezenty dla dzieciaków i medale dla Sióstr Albertynek. 

DSC 3203 1024x704 - Dzień Mamy w Domu Samotnej Matki

Opiekujące się Domem siostry Albertynki otrzymały od burmistrza jeden ze stu papieskich medali, której patronką jest mama Karola Wojtyły i która w 1994 roku powstała właśnie z inicjatywy Ojca Świętego.

To nie jedyny medal dla Zgromadzenia Sióstr Albertynek. Drugi trafił w środę do znajdującego się w sąsiedztwie Domu Opieki im. Św. Brata Alberta w Wadowicach.

– Działalność obu placówek doskonale wpisuje się w ponadczasowe wartości płynące z nauczania św. Jana Pawła II. A właśnie za takie postawy, od roku przyznajemy papieskie medale, wybite na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II – mówi burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński. 

Dom Samotnej Matki w Wadowicach powstał z inicjatywy św. Jana Pawła II oraz ks. kardynała Franciszka Macharskiego. Został poświęcony 13 maja 1994 roku. Rok ten przeżywany jako Rok Rodziny, był dla całego Kościoła wezwaniem do wzmożonej troski o każdą rodzinę i o każde poczęte życie. Dom Samotnej Matki w Wadowicach powstał jako konkretna odpowiedź Kościoła Krakowskiego na istniejące w tej dziedzinie potrzeby. Opiekę nad Domem Samotnej Matki w Wadowicach sprawuje Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej oraz Zgromadzenie Sióstr Albertynek (Prowincja Krakowska).

Dom jest placówką stacjonarną pobytu czasowego, zapewniającą całodobowe schronienie matkom z dziećmi pozostającymi pod ich władzą rodzicielską oraz kobietom w ciąży. Pobyt w Domu jest tymczasowy i może trwać do jednego roku. W uzasadnionych przypadkach może zostać przedłużony na ściśle określonych warunkach.

Na stałe w Domu zaangażowane są trzy siostry albertynki: kucharka, pielęgniarka oraz kierownik domu. W domu zatrudnione są także na umowę zlecenie osoby świeckie: pedagog, psycholog i pielęgniarka – położna. Wolontaryjnie posługę w domu pełnią także księża z parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, którzy w każdą niedzielę sprawują Eucharystię w domowej kaplicy. Raz w miesiącu do Placówki przyjeżdża O. Jacek – pallotyn, który prowadzi dla mieszkanek katechezy oraz udziela sakramentu pokuty.

Celem działalności Domu Samotnej Matki im. Emilii Wojtyłowej w Wadowicach jest ochrona macierzyństwa oraz wszechstronna pomoc matce i dziecku, które z różnych przyczyn znajdują się w kryzysowych sytuacjach życiowych, doświadczają przemocy, bezdomności, braku środków materialnych i innych patologii życia rodzinnego.

Wprowadzono: 27 maja 2021