Dzień Matki pełen ciepła i troski!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Dzień Matki pełen ciepła i troski!

26 maja obchodzimy Dzień Mamy. W taki dzień jak ten, warto pamiętać o mamach, które z różnych przyczyn znajdują się w kryzysowych sytuacjach życiowych. Odwiedziliśmy więc Dom Samotnej Matki im. Emilii Wojtyłowej w Wadowicach , aby złożyć życzenia mieszkającym tam Paniom. Nie zabrakło również słodkich upominków dla dzieciaków.

DSC 6447 - Dzień Matki pełen ciepła i troski!

W dniu dzisiejszym Pani Marta Budzyńska złożyła najlepsze życzenia oraz wręczyła kobietom mieszkającym w Domu Samotnej Matki piękne czerwone róże i słodkie upominki. Nie zabrakło również słodkości dla najmłodszych. Ten mały gest dla matek które często stoją przed trudnymi wyzwaniami, ma ogromne znaczenie aby podtrzymać ich ducha w trudnych chwilach. Cieszymy się, że mogliśmy wywołać szczery uśmiech na wielu twarzach.

 

Dom Samotnej Matki w Wadowicach powstał z inicjatywy św. Jana Pawła II oraz ks. kardynała Franciszka Macharskiego. Został poświęcony 13 maja 1994 roku. Rok ten przeżywany jako Rok Rodziny, był dla całego Kościoła wezwaniem do wzmożonej troski o każdą rodzinę i o każde poczęte życie. Dom Samotnej Matki w Wadowicach powstał jako konkretna odpowiedź Kościoła Krakowskiego na istniejące w tej dziedzinie potrzeby. Opiekę nad Domem Samotnej Matki w Wadowicach sprawuje Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej oraz Zgromadzenie Sióstr Albertynek (Prowincja Krakowska).

Dom jest placówką stacjonarną pobytu czasowego, zapewniającą całodobowe schronienie matkom z dziećmi pozostającymi pod ich władzą rodzicielską oraz kobietom w ciąży. Pobyt w Domu jest tymczasowy i może trwać do jednego roku. W uzasadnionych przypadkach może zostać przedłużony na ściśle określonych warunkach.

Na stałe w Domu zaangażowane są trzy siostry albertynki: kucharka, pielęgniarka oraz kierownik domu. W domu zatrudnione są także na umowę zlecenie osoby świeckie: pedagog, psycholog i pielęgniarka – położna. Wolontaryjnie posługę w domu pełnią także księża z parafii Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, którzy w każdą niedzielę sprawują Eucharystię w domowej kaplicy. Raz w miesiącu do Placówki przyjeżdża O. Jacek – pallotyn, który prowadzi dla mieszkanek katechezy oraz udziela sakramentu pokuty.

Celem działalności Domu Samotnej Matki im. Emilii Wojtyłowej w Wadowicach jest ochrona macierzyństwa oraz wszechstronna pomoc matce i dziecku, które z różnych przyczyn znajdują się w kryzysowych sytuacjach życiowych, doświadczają przemocy, bezdomności, braku środków materialnych i innych patologii życia rodzinnego.

Wprowadzono: 26 maja 2023