Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

23.03. przypada Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Z tej okazji pragniemy przypomnieć o naszym węgierskim mieście partnerskim – Kecskemét.

Klaudia PatakiKecskemét to zabytkowe miasto w środkowej części Węgier, położone na terenie rozległej Wielkiej Niziny Węgierskiej, około 80 km w kierunku południowo-wschodnim od Budapesztu. Obecnie jest to jeden z największych węgierskich ośrodków naukowych, kulturalnych i przemysłowych kraju. Jego nazwa pochodzi od złożenia dwóch słów: kecske oznaczającego kozę i met oznaczającego dzielnicę. Dziś Kecskemét uważane jest za jedno z najpiękniejszych węgierskich miast. Większość zabytków rozlokowana jest pośród fantazyjnych i tonących w niezliczonej ilości kwiatów ulic śródmieścia. W pobliżu znajduje się również jedna z węgierskich spółek, wchodząca w skład Maspexu.

Wadowice nawiązały oficjalne relacje z Kecskemét 14 września 2007 roku, kiedy to została podpisana przez ówczesnych burmistrzów obu miast Umowa o współdziałaniu pomiędzy Wadowicami a Kecskemét. Podstawowym założeniem dokumentu jest współpraca samorządów w zakresie kultury, sportu, edukacji, religii, gospodarki i turystyki.

Wśród wydarzeń dokumentujących wzajemne raporty obu miast jest między innymi otwarcie Domu Przyjaźni im. Karola Wojtyły, w maju 2009 roku, w obecności przedstawicieli władz Wadowic. Dom Przyjaźni, zarządzany przez organizację pozarządową, łączy w sobie placówkę socjalną, rehabilitacyjną, dom modlitwy, miejsce wystaw i dom kultury.

W 2010 roku delegacja z Kecskemét wzięła udział w obchodach 20-lecia wadowickiego samorządu i zorganizowanego wówczas Dnia Węgierskiego, podczas którego zaprezentowano węgierskie produkty i dania regionalne.

W 2014 roku przedstawiciele wadowickiego magistratu uczestniczyli w uroczystym nadaniu jednej z ulic Kecskemét nazwy „Wadowice”. Na tej właśnie ulicy znajduje się wspomniany wcześniej Dom Przyjaźni.

W czerwcu 2016 roku Burmistrz Mateusz Klinowski odwiedził Kecskemét i Dom Przyjaźni, spotkał się również z władzami miasta – burmistrz Klaudią Pataki. Podczas rozmów poruszano tematy dotyczące dalszego zbliżania się miast, wymiany szkolnej oraz wspólnej organizacji wydarzeń kulturalnych.

Wprowadzono: 23 marca 2017