Dziesięć spotkań diagnostycznych za nami. Teraz pora na projekty do BPO

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Budżet Obywatelski / Dziesięć spotkań diagnostycznych za nami. Teraz pora na projekty do BPO

W regulaminie pierwszego w naszej gminie budżetu partycypacyjnego ważnym etapem były spotkania diagnostyczne z mieszkańcami, podczas których można było nie tylko poznać lepiej zasady BPO, ale również porozmawiać o wspólnych potrzebach i pomysłach na projekty. Ostatnie, podsumowujące spotkanie odbyło się 14 czerwca w Wadowicach.

Wcześniej spotykaliśmy się też w innych miejscowościach naszej gminy: w Jaroszowicach, Kleczy Dolnej, Choczni, Babicy, Stanisławiu Górnym, Ponikwi oraz Zawadce. Podczas podsumowującego spotkania w Wadowicach omówiliśmy wszystkie wstępne pomysły, do których dopisaliśmy kolejne. Powrócił temat ścieżek i tras rowerowych – tym razem pod kątem regulacji krawężników, płyt chodnikowych i innych elementów infrastruktury, co wpłynęłoby na bezpieczeństwo nie tylko rowerzystów, ale też pieszych, zwłaszcza osób niepełnosprawnych, rodziców z małymi dziećmi.  Charakter łamania barier architektonicznym miał również inny pomysł – montaż windy w Wadowickim Centrum Kultury, dzięki czemu możliwy byłby szerszy dostęp do oferty placówki przez osoby niepełnosprawne. Innym pomysłem była budowa w Wadowicach tężni, z której bez wątpienia mogłoby skorzystać wielu mieszkańców. Pojawiły się również pomysły związane z większym  dostępem do informacji. Jeden z nich dotyczył ujednoliconych tablic informacyjnych w różnych rejonach miasta, zwłaszcza tych oddalonych od centrum, drugim natomiast, zaproponowanym przez  młodzież, była aplikacja mobilna, dzięki której wszyscy jej użytkownicy byliby na bieżąco informowani o ważnych wydarzeniach, akcjach itp. Z pozostałych pomysłów warto wspomnieć o rozbudowie komunikacji gminnej, zwiększeniu udziału mieszkańców na etapie projektowania różnych inwestycji, czy też o warsztatach dla samorządów uczniowskich.

Przedstawione wyżej propozycje to tylko wstępne pomysły mieszkańców, wypracowane wspólnie podczas spotkań diagnostycznych. Teraz głos należy do wszystkich mieszkańców gminy: od dziś (18 czerwca) do 8 lipca czekamy na propozycje do Budżetu Partycypacyjnego (Obywatelskiego). Niezbędne formularze można uzyskać w Biurze Obsługi Mieszkańca w Urzędzie Miejskim bądź na stronie www.wadowice.pl/bpo. Przypominamy, że propozycję projektu może złożyć każdy mieszkaniec gminy niezależnie od wieku, jednak należy do niej dołączyć listę poparcia 10 osób w wieku powyżej 13 lat. Projekty muszą dotyczyć zadań własnych gminy, mieć charakter ogólnogminny (tzn. obejmować swoim zasięgiem co najmniej dwa osiedla/sołectwa) oraz być ogólnodostępne dla mieszkańców gminy. Projekty inwestycyjne mogą być realizowane jedynie na gruntach gminnych. O tym, które projekty zostaną zrealizowane w 2019 roku, zdecydują mieszkańcy podczas wrześniowego głosowania. Pula pierwszego w naszej gminie Budżetu Partycypacyjnego (Obywatelskiego) to 700 tys. złotych. Zachęcamy do złożenia swoich propozycji!

Wprowadzono: 18 czerwca 2018