Ekspresowe tempo prac w Choczni. Nowy most coraz bliżej!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Ekspresowe tempo prac w Choczni. Nowy most coraz bliżej!

Bardzo szybko biegnie budowa mostu w Choczni. Po trzech miesiącach od rozpoczęcia budowy nowa żelbetowa konstrukcja na Choczence jest już praktycznie gotowa.

 

– Do zrobienia pozostało już tylko położenie nawierzchni na nowej przeprawie oraz przebudowa drogi dojazdowej z nowymi chodnikami i asfaltem. Wykonawca na zakończenie prac ma czas do lipca, ale prawdopodobnie wyrobi się o wiele wcześniej – informuje Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic.

Wykonawcą inwestycji jest Zakład Budowlany Most-BUD z Bielska-Białej. Nowy most jest żelbetowy, jednoprzęsłowy o ustroju ramowym i przekroju otwartym. Jest o dwa metry szerszy i ponad cztery metry dłuższy od swojego „poprzednika”, który został rozebrany w styczniu br..

– To był najgorszy most w całej w gminie Wadowice. Wybudowany został po I Wojnie Światowej i od ośmiu lat był zamknięty dla ruchu samochodów. Jego stan techniczny obiektu groził katastrofą budowlaną i był ogromnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców. Teraz w końcu zrobiliśmy z tym porządek – mówi burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Most łączy ulicę Główną oraz Białą Drogę w Choczni. W ramach zadania wykonawca umocnił także brzegi Choczenki na długości 11 metrów. Koszt całego zadania wynosi 955 tysięcy złotych, z czego blisko połowę – 422 tysiące złotych Gmina Wadowice pozyskała z Funduszu Dróg Samorządowych.

To nie jedyna mostowa inwestycja, jaka odbywa się w tej chwili na terenie Gminy Wadowice. Na krajówce w Kleczy Dolnej budowane są dwa położone bardzo blisko siebie mosty, usytuowane obok tamtejszej szkoły. Cały czas trwa również remont mostu na Skawie w Wadowicach.

Oba przedsięwzięcia za łączną kwotę ponad 20 milionów złotych, przy stałej współpracy z Gminą Wadowice, wykonuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Tymczasem w kolejce do modernizacji stoją już kolejne mosty w gminie. Burmistrz Bartosz Kaliński zlecił w minionym roku wykonanie dokumentacji projektowych na budowę trzech mostów w: Zawadce (potok Dąbrówka), Kaczynie i Choczni (na potoku Choczenka). Po wykonaniu projektów (koszt ok. 100 tys. zł), Gmina Wadowice będzie mogła starać się o dofinansowanie budowy z budżetu państwa.

– Przez ostatnie lata remonty mostów w Gminie Wadowice zawsze zostawały na drugim planie, ze względu na ogromne koszty z tym związane. Cenę budowy jednego mostu można bowiem porównać z modernizacją kilku kilometrów dróg. Poprzednie władze nie zostawiły nam nawet projektów, bez których nie możemy się starać o środki z zewnątrz. Teraz to się zmieni, zamierzamy wybudować minimum jeden most w roku – zapowiada burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Wprowadzono: 21 kwietnia 2020