Europejski Tydzień Mobilności

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Europejski Tydzień Mobilności

Idea Europejskiego Tygodnia Mobilności (ETM) (dawniej: Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu) powstała w Komisji Europejskiej w 2002 roku w celu podnoszenia świadomości na temat zrównoważonej mobilności w miastach, transportu publicznego i innych czystych, inteligentnych rozwiązań transportowych. Kampania ta uznawana jest za siłę napędową zrównoważonej mobilności miejskiej w Europie i poza nią.

2023 EMW Poster PL - Europejski Tydzień Mobilności

Główne obchody ETM odbywają się co roku między 16 i 22 września. Celem jest zachęcenie społeczności miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania. Kampania ETM 2023 jest edycją prowadzoną pod hasłem „Oszczędzaj energię”. Opiera się ona na pięciu filarach: transporcie publicznym, aktywności mobilnej, ograniczeniu zależności od samochodu, zarządzaniu mobilnością (zgodnie z hasłem „Przesiadaj się i jedź”), a także rozwiązaniach infrastrukturalnych (m.in. rozbudowie infrastruktury pieszo-rowerowej, ograniczeniu prędkości).

Również Wadowice kolejny raz włączyły się w kampanię ETM oraz promowanie zrównoważonej mobilności i ekologicznych form podróży.

Wprowadzono: 18 września 2023