Fantastyczny koncert Fabio Ravasiego i Capelli Cracoviensis w Bazylice

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Fantastyczny koncert Fabio Ravasiego i Capelli Cracoviensis w Bazylice

Fabio Ravasi, geniusz skrzypiec na co dzień związany z zespołem Europa Galante Fabia Biondiego poprowadził Capellę Cracoviensis w wirtuozerskich koncertach Antonia Vivaldiego i Georga Philippa Telemanna.

Fabio Ravasi / fot. Urząd Miejski Wadowice

W wieczór poprzedzający Niedzielę Papieską, w wyjątkowej atmosferze półmroku bazyliki odbył się osobliwy koncert Capelli Cracoviensis. Kościół wypełnił się miłośnikami muzyki klasycznej, a niosący się dźwięk tak wrażliwego instrumentu jakim są skrzypce Fabio Ravasiego sprawił, że koncert stał mieszanką co najmniej niepokojącą – ale zarazem bardzo intrygującą.

W  programie koncertu znalazły się utwory Vivaldiego, Bacha i Telemanna, a przy Bachowskim koncercie wyzwanie Ravasiemu rzucił obdarzony niezwykła wrażliwością Robert Bachara. Publiczność usłyszała m.in. koncert Antonio Vivaldiego na czworo skrzypiec e-moll, koncert na flet, skrzypce i wiolonczelę A-dur Georga Philippa Temenanna czy koncert na dwoje skrzypiec d-moll Johanna Sebastiana Bacha. Całość zwieńczyła uwertura Telemanna z fanfarami.

Publiczność po każdym koncercie długimi brawami nagradzała artystów, pojawiały się również okrzyki zachwytu, co jak na miejsce koncertu było czymś zupełnie wyjątkowym.

Capella Cracoviensis została założona w roku 1970 przez Stanisława Gałońskiego. W jej skład wchodzą wybitni instrumentaliści i śpiewacy. Koncertowała w większości krajów Europy (łącznie z Watykanem, gdzie dała specjalny koncert dla Papieża Jana Pawła II i Kurii Rzymskiej), oraz w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie. W 1992 roku Capella Cracoviensis otrzymała dwie prestiżowe nagrody za nagranie utworów Dariusa Milhaud (6 Symfonii Kameralnych i Trois Operas Minutes) a mianowicie: Diapason d’Or i Grand Prix du Disque de l’Academie Charles Gros. Od listopada 2008 dyrektorem i szefem artystycznym Capelli jest Jan Tomasz Adamus, wybitny organista, klawesynista, dyrygent i animator życia muzycznego.

Organizatorami koncertu byli: Capella Cracoviensis oraz Gmina Wadowice. Dziękujemy Proboszczowi Bazyliki ks. Stanisławowi Jaśkowcowi za udostępnienia świątyni.

 

Wprowadzono: 9 października 2016