Gmina Wadowice po raz kolejny podejmuje walkę ze smogiem

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Ochrony Środowiska / Gmina Wadowice po raz kolejny podejmuje walkę ze smogiem

Nadszedł czas na inwestowanie w przyszłość i dbanie o zdrowie najmłodszych mieszkańców naszej społeczności. Smog nie jest problemem pozostającym na zewnątrz, przedostaje się także do pomieszczeń.  W lutym 2017 roku w dwóch przedszkolach na terenie Wadowic wspólnie z Krakowskim Alarmem Smogowym zbadaliśmy jakość powietrza w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywają dzieci.

Porównując stężenie substancji szkodliwych na zewnątrz i wewnątrz ustaliliśmy, że stężenie pyłu PM10 w budynku było tylko o ok. 60% mniejsze. Aby z tym walczyć, Gmina Wadowice zakupiła 8 oczyszczaczy powietrza, które zostaną przekazane do Publicznych Przedszkoli. Podstawową zasadą działania oczyszczacza jest przefiltrowanie powietrza w pomieszczeniu, dzięki czemu, dzieci będą mogły oddychać czystym powietrzem podczas codziennych pobytów w przedszkolach.

Młode osoby są szczególnie narażone na szkodliwe działanie smogu, ponieważ nie mają w pełni dojrzałej błony śluzowej dróg oddechowych. Liczba oddechów na minutę jest u nich kilkukrotnie większa niż u dorosłej osoby, przez co wdychają więcej zanieczyszczeń. W dodatku, dzieci często oddychają przez otwarte usta, co uniemożliwia oczyszczanie wdychanego powietrza za pomocą rzęsek znajdujących się w jamie nosowej.

Oczyszczacze zainstalowane w gminnych przedszkolach są zbudowane z 7 filtrów, z których każdy pełni inną funkcję:

1. Główny wstępny – jest zbudowany z siatki aluminiowej, zatrzymuje większe zanieczyszczenia takie jak włosy, sierść, martwy naskórek.
2. Zimny katalizator cząstek – katalizuje cząstki i związki formaldehydów (emitowane z farb, tapet, boazerii itp.), benzeny, amoniak, TVOC, alergeny, tlenek węgla.
3. Filtr węglowy – węgiel aktywny ma wysokie zdolności absorbujące nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy, gazy oraz związki chemiczne, wiąże metale ciężkie, a także benzopireny w tym rakotwórczy benzopiren.
4. Filtr antybakteryjny – zbudowany z wysokiej jakości włókniny, zatrzymuje wirusy i bakterie, grzyby oraz mikroorganizmy.
5. Filtr HEPA – najnowszej generacji, usuwa najdrobniejsze zanieczyszczenia między innymi pyły zawieszone PM 2,5, PM 10, alergeny, roztocza.
6. Lampa UV – światło ultrafioletowe zwalcza skutecznie bakterie, wirusy, pleśnie, z sukcesem od lat stosowana do sterylizacji powietrza w szpitalach i laboratoriach.
7. Filtr anionowy – poprawia jakość powietrza i samopoczucie. W powietrze uwalniane są jony ujemne, które łączą się z dodatnio naładowanymi cząstkami zanieczyszczeń (mikrokurz, alergeny, bakterie, wirusy), co powoduje, że utworzone większe cząstki są wychwytywane przez filtry.

W przedszkolu w Choczni, które w 2017r. przechodziło gruntowną modernizację, został zamontowany centralny system oczyszczania powietrza z pyłów drobnych.

Ważnym krokiem w walce ze smogiem jest identyfikacja źródeł problemów oraz zwiększenie świadomości wśród mieszkańców. Nie wystarczy zbadać stanu powietrza raz w danym miejscu. Uzyskanie rzeczywistych wyników wymaga stałych pomiarów powietrza i ich ciągłego analizowania. Na terenie naszej gminy istnieje już kilkanaście czujników powietrza. Ich lokalizację oraz pomiary na żywo można znaleźć na stronie: https://airly.eu/map/pl/

Wprowadzono: 10 września 2018