Harcerze uczcili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Pozostałe wiadomości / Harcerze uczcili Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 2016 roku w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego harcerze z Hufca Ziemi Wadowickiej zebrali się pod pomnikiem katyńskim przy Placu Solidarności, aby złożyć hołd zamordowanym 21 768 obywatelom Polski. W czasie apelu druh Robert Kadela przypomniał zebranym krótki rys historyczny a delegacje harcerzy złożyły kwiaty i znicze pod pomnikiem ofiar Katynia.

Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów), w tym 250 osób pochodzących z Ziemi Wadowickiej. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa i w przypadku ok. 6–7 tys. ofiar w innych nieznanych miejscach (prawdopodobnie m.in. Kuropaty na Białorusi[6]). Rozstrzeliwań dokonywano w ścisłej tajemnicy, ale już w 1943 roku ujawniono zbiorowe groby w Katyniu koło Smoleńska.

Zbrodnia ta, ze względu na jej ideologiczne umotywowanie względami klasowymi, a faktycznie narodowymi, masowość i ówczesny sojusz ZSRR z III Rzeszą, jest według oceny prawnej Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej – uznawana za ludobójstwo, zbrodnię przeciwko ludzkości i zbrodnię wojenną. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku[3]. Od tego dnia, Dzień Pamięci obchodzono przez kilkanaście lat, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia.

Święto obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone zostało 14 listopada 2007 roku poprzez aklamację Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Wprowadzono: 13 kwietnia 2016