W piątek, 25 października br., odbyło się III Międzynarodowe Seminarium Naukowe zatytułowane „Romea Strata w województwie małopolskim w perspektywie Roku Jubileuszowego 2025 – potencjał religijny i turystyczny szlaku”. Wydarzenie zorganizowane przez Instytut Prawa, Ekonomii i Administracji oraz Instytut Zarządzania i Spraw Społecznych Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie zgromadziło specjalistów zainteresowanych rozwojem szlaku.
Seminarium otworzył Dyrektor Instytutu Zarządzania i Spraw Społecznych UKEN, dr hab. Norbert Pikuła. W pierwszej sesji referatowej naukowcy poruszali zagadnienia związane z rozwojem Romea Strata jako nowego produktu turystycznego w Małopolsce oraz jego waloryzacji turystyczno-kulturowej.
W drugiej części spotkania głos zabrali przedstawiciele instytucji zewnętrznych, w tym Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II, Centrum Jana Pawła II oraz Gminy Wadowice. Anna Rzemieniec, Kierownik Referatu Obsługi Ruchu Turystycznego w Wadowicach, przedstawiła doświadczenia gminy w tworzeniu szlaku oraz rolę samorządu w tej inicjatywie, podkreślając współpracę w ramach Stowarzyszenia AERS.
Po części referatowej odbył się panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy wymienili doświadczenia, omawiali możliwości współpracy oraz identyfikowali obszary rozwoju szlaku.
Gmina Wadowice, będąca członkiem-założycielem międzynarodowego stowarzyszenia „Associazione Europea Romea Strata” (AERS) z siedzibą w Vicenzie, od 2019 roku aktywnie działa na rzecz rozwoju szlaku. W latach 2023–2024 przeprowadzono znakowanie trasy o długości 20 km, prowadzącej przez Jaroszowice, Wadowice, Chocznię, Zawadkę i Ponikiew. Na obszarach miejskich oraz wsi (12 km) zamontowano słupki i tablice informacyjne, natomiast na terenach leśnych (8 km) umieszczono oznaczenia nawiązujące do logo Romea Strata – białego koła z pomarańczową strzałką.
Wprowadzono: 29 października 2024