Jesteś właścicielem psa? Pamiętaj o swoich obowiązkach!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Ochrony Środowiska / Jesteś właścicielem psa? Pamiętaj o swoich obowiązkach!

W związku ze znaczną liczbą zgłoszeń dot. zwierząt, które uciekły od właścicieli. Pragniemy zwrócić uwagę, iż przed dokonaniem zgłoszenia  w sprawie wałęsającego się psa należy najpierw ocenić czy pies nie jest  z „sąsiedztwa”, gdyż większość podejmowanych interwencji dot. zwierząt niedopilnowanych przez właściciela.

Zdarzają się przypadki, że właściciele czworonogów  nie trzymają psa na uwięzi, w kojcu czy zamkniętej posesji, pozwalając zwierzęciu biegać samowolnie. Często ofiarami ataku przez psy są dzieci, dlatego wszyscy powinniśmy dbać o to, aby takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej.

Przypominamy o odpowiedzialności właściciela za swojego pupila!

Każdy posiadacz psa musi wiedzieć, że obowiązek odpowiedniego pilnowania czworonoga nakłada na niego ustawa o ochronie zwierząt oraz ustawa Kodeks Wykroczeń. Pies nie może biegać w miejscach ogólnodostępnych (publicznych) bez odpowiedniego nadzoru.

Obowiązek szczególnej ostrożności, przy trzymaniu zwierzęcia, nakłada bowiem na właściciela art. 77 Kodeksu Wykroczeń: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.” Zaniechanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu psa, może nie tylko skutkować odpowiedzialnością za wykroczenie.

Przedstawiamy poniżej  kilka wskazówek co robić gdy spotkają Państwo błąkającego się psa:

pies bezdomny - Jesteś właścicielem psa? Pamiętaj o swoich obowiązkach!1. Przydatna jest umiejętność odróżnienia psa zagubionego, zbłąkanego od zwierzaka, który uciekł od właściciela w przypadku zwierząt zagubionych (długotrwale bezdomnych) . W zasadzie na pierwszy rzut oka widać, że pies nie wie co ma ze sobą zrobić. Często wbiega na ulicę i plącze się między autami. Zachowuje się jakby uparcie czegoś szukał. Jego mowa ciała (podkulony ogon, przykurczone ciało, czasem hiperczujność, uporczywe rozglądanie się) mówi wyraźnie, że pies czuje się niepewnie. Wiele z takich zwierząt albo ucieka od ludzi, albo wręcz garnie się do każdego, szczególnie jeśli ktoś ma jedzenie. Pies, który uciekł od właściciela jest pewny siebie, zna zasady ulicy: nie pcha się pod koła, często przechodzi na pasach, ludzi omija, nie jest nimi szczególnie zainteresowany, chodzi własnymi, dobrze znanymi mu ścieżkami. W wątpliwych przypadkach, czy dany pies potrzebuje pomocy warto zasięgnąć informacji  okolicznych mieszkańców, sklepikarza, przechodnia z zakupami czy już widywał tutaj  tego psa (fot. pixabay).

2. Należy wziąć pod uwagę okresową zwiększoną częstotliwość pojawiania się  o odpowiednich porach w danej okolicy, takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt. Wówczas całe watahy psów potrafią „pilnować” nieruchomości, na terenie której przebywa suka. Niekiedy sytuacja ta trwa do tygodnia albo i dłużej. Niewskazane jest by w tym czasie (wiosna i wczesna jesień) dokarmiać jakiekolwiek wałęsające się psy oraz nadgorliwie zgłaszać interwencję do Urzędu, że pies jest bezdomny. Tym bardziej psów tych nie można zamykać na terenie swojej nieruchomości. Zwierzę w końcu samo odejdzie i wróci do swojego właściciela.

3. W uzasadnionych przypadkach tj. potwierdzona bezdomność zwierzęcia lub gdy pies jest agresywny i atakuje mieszkańców, prosimy o kontakt, Gmina w takiej sytuacji podejmuje  interwencję wyłapania zwierzęcia oraz odwiezienia do schroniska. Przekazując zgłoszenie należy podać swoje dane osobowe, miejsce przebywania zwierzęcia oraz nr kontaktowy.

Należy pamiętać, iż wyłapane zwierzę, w przypadku gdy właściciel się nie odnajdzie,  w ostateczności trafia do schroniska.

Wprowadzono: 16 marca 2018