Warsztaty genealogiczne – Muzealna Szkoła Genealogów
Od: 2024-10-12
Do: 2025-01-18
15:00
Muzeum Miejskie w Wadowicach
Odkryj swoje korzenie z kursem genealogicznym Muzeum Miejskiego w Wadowicach!
Muzealna szkoła genealogów
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kim byli Twoi przodkowie? Jakie historie kryją się w Twojej rodzinie? Muzeum Miejskie zaprasza do udziału w kursie genealogicznym, który stanowić będzie okazję, aby wyruszyć w fascynującą podróż do przeszłości i odkryć tajemnice swojego drzewa genealogicznego. Oferujemy szczegółowe lekcje i praktyczne ćwiczenia, które pomogą Ci zrozumieć podstawy genealogii oraz zaawansowane techniki badawcze. Nauczysz się korzystać z najnowszych technologii i zasobów online, aby skutecznie zbierać i analizować informacje o swoich przodkach. Nauczysz się, jak efektywnie korzystać z różnych źródeł, takich jak rejestry kościelne, urzędowe i cyfrowe bazy danych. Odkryjesz fascynujące historie swoich przodków, które możesz przekazać przyszłym pokoleniom. Dołączysz do społeczności osób o podobnych zainteresowaniach, z którymi będziesz mógł wymieniać się doświadczeniami i wspólnie rozwiązywać genealogiczne zagadki.
Prowadzący: Przemysław Lisowski – absolwent Instytutu Historii i Archiwistyki UKEN w Krakowie, od ponad 10 lat zajmuje się odtwarzaniem rodzinnych historii, a także szerzeniem wiedzy o genealogii. W trakcie swojej przygody z tworzeniem drzew genealogicznych odwiedził większość archiwów państwowych w Polsce. Ponadto prowadził kwerendy w archiwach czeskich, białoruskich, ukraińskich, a także w wielu archiwach kościelnych i parafialnych. Był również uczestnikiem amerykańskiej konferencji RootsTech 2019 w Salt Lake City – jednej z największych genealogicznych wydarzeń na świecie. Pracował w firmie Your Roots in Poland specjalizując się w poszukiwaniach genealogicznych na terenie Galicji. Obecnie prowadzi samodzielnie biuro genealogiczne.
Harmonogram spotkań 2 – godzinnych
- 12.10 (sobota, godz. 15.00),
- 24.10 (czwartek, godz. 17.00),
- 7.11 (czwartek, godz. 17.00),
- 23.11 (sobota, godz. 15.00),
- 5.12 (czwartek, godz. 17.00),
- 14.12 (sobota, godz. 15.00),
- 9.01.2025 (czwartek, godz. 17.00),
- 18.01.2025 (sobota, godz. 15.00)
Ilość uczestników – min. 20 max 25 osób
Wiek uczestników – 15+
Koszt – opłata 200 zł od osoby za udział we wszystkich spotkaniach
Tematyka spotkań
- Od czego rozpocząć poszukiwania genealogiczne? Wstęp do badań nad historią swoich przodków. W trakcie spotkania uczestnicy poznają podstawowe źródła przydatne w poszukiwaniach genealogicznych, a także omówione zostaną kwestie związane z uporządkowaniem domowego archiwum.
- Źródła metrykalne do poszukiwań genealogicznych – zajęcia te dotyczyć będą ksiąg metrykalnych/ksiąg stanu cywilnego (chrztów, małżeństw i zgonów) i informacji, jakie możemy z nich pozyskać. Opowiem o ustaleniach soboru trydenckiego, rodzajach ksiąg metrykalnych oraz ich ewolucji, jak również przedstawię uczestnikom przykłady formularzy funkcjonujących w poszczególnych zaborach. Podniesione zostaną kwestie języków obcych, w jakich spisywane były metryki, a także omówię terminologię związaną z zawodami i przyczynami zgonów.
- Poza metrykalne źródła do poszukiwań genealogicznych – w trakcie tego spotkania uczestnicy dowiedzą się jakie możliwości dają źródła tj. spisy ludności, księgi adresowe, meldunkowe, dokumentacja wojskowa, gospodarcza, urzędowa czy też sądowa.
- Bazy danych – te zajęcia przybliżą uczestnikom najważniejsze bazy genealogiczne, które pomogą w odnalezieniu dokumentów dotyczących przodków bez potrzeby ruszania się z domowego zacisza. Ponadto, zaprezentowane zostaną inne bazy danych, które pomogą w zlokalizowaniu miejsca/archiwum, w którym odnajdziemy odpowiednią dokumentację.
- Programy i portale internetowe do tworzenia drzew genealogicznych i przechowywania rodzinnych informacji – na tych zajęciach uczestnicy poznają plusy i minusy najważniejszych programów i portali, które posłużą do stworzenia graficznego drzewa genealogicznego.
- Korzenie szlacheckie czy chłopskie? Podczas zajęć omówione zostanie zagadnienie rozwarstwienia społecznego i zawodowego w świetle źródeł genealogicznych (nazewnictwo, tytulatura itd.). Uczestnicy wprowadzeni zostaną w dzieje szlachty i kultury szlacheckiej (heraldyka), mieszczaństwa i chłopstwa.
- Specyfika poszukiwań na terenach byłej Galicji na przykładzie prywatnych badań genealogicznych.
- Podsumowanie warsztatów a także próba rozwiązania wybranych problemów genealogicznych uczestników warsztatów.
Ponadto wyjazd studyjny do Archiwum Narodowego w Krakowie.
Zapisy przez strefezajec.pl , link: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/62449
Liczba miejsc ograniczona.
Wprowadzono: 27 sierpnia 2024