Kolarze Tour de Pologne przemknęli przez Wadowice

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Pozostałe wiadomości / Kolarze Tour de Pologne przemknęli przez Wadowice

Wielkie emocje czekały na miłośników kolarstwa podczas Lotnej Premii Lotto w Wadowicach. Zwyciężył przewodzący stawce uciekinierów z peletonu Kamil Gradek z grupy Verva ActiveJet. Peleton przejechał przez Plac Jana Pawła II po ok. 7 minutach.

Kamil Gradek Tour de Pologne

Kiedy kolarze ruszali na trasę liczącego 240 km trzeciego etapu TDP z Zawiercia do Nowego Sącza, w naszym mieście dzięki cyklistom z klubu sportowego Aquilla Wadowice oraz klubowi fitness Impuls zaczęły się przygotowania do przywitania zawodników.

Andrzej Kramarczyk, prezes zasłużonego klubu przedstawił sylwetki zawodników, którzy zdobywają laury w najważniejszych zawodach cyklo-trialowych na świecie, a oni sami dla licznie zgromadzonej publiczności wykonali pokaz ekwilibrystyki rowerowej na najwyższym poziomie. Andrzej Kramarczyk zdradził przy okazji, że aktualny mistrz świata i posiadacz zielonej koszulki najlepszego sprintera odbywającego się równocześnie wyścigu Tour de France – Słowak Peter Sagan ćwiczył w młodości w klubie, który przeniósł się do Wadowic ze Stryszowa.

Osoby, które chciały spróbować sił na rowerach spinningowych mogły pod okiem Katarzyny Kramarczyk z klubu Impuls w Wadowicach złapać bakcyla i przekonać się, że jazda na siodełku to wysiłek, który warto ponieść w trosce o własną kondycję fizyczną.

Dla najmłodszych fanów kolarstwa przygotowaliśmy konkursy z atrakcyjnymi nagrodami takimi jak lampki rowerowe, kolorowanki papieskie czy opaski w barwach Światowych Dni Młodzieży. Z szybkiej sondy przeprowadzonej na Rynku dowiedzieliśmy się, że wśród kibiców są nie tylko Wadowiczanie, ale też osoby z Holandii, Anglii czy Norwegii.

Miłą niespodzianką była wizyta (drugi rok z rzędu) dyrektora wyścigu, legendarnego Czesława Langa, który po rozmowie z mediami ze smakiem zjadł wadowicką kremówkę.

Czesław Lang / fot. Urząd Miejski Wadowice

Peleton kolarski wpadł na rynek podzielony na dwie części. Przed Wadowicami uciekła grupa kolarzy, która wypracowała sobie znaczną przewagę nad resztą stawki. Po szalonym finiszu ważne punkty do klasyfikacji najaktywniejszych kolarzy zdobył polski zawodnik Kamil Gradek, który przy wiwatujących tłumach zdobył 3 cenne punkty potrzebne w walce o granatową koszulkę. Drugie miejsce zajął Słoweniec Matej Mohoric, a jeden punkt przypadł Siergiejowi Nikoljewovi z Rosji. Reszta peletonu z mistrzem świata Michałem Kwiatkowskim oraz liderem TDP po dwóch etapach Kolumbijczykiem Fernando Gavirią minęła linię premii po około siedmiu minutach sprawiając, że kibice ponownie mogli zrobić żywiołowy doping.

Na mecie w Nowym Sączy po finiszu z peletonu jako pierwszy zameldował się Włoch Nicollo Bonifazio z grupy Trek-Segafredo.

Tour de Pologne to wieloetapowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Polski, będący jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce organizowanych regularnie. Od 2005 należał do cyklu UCI ProTour, a od 2011 do ekskluzywnego UCI World Tour. Współorganizatorem Lotnej Premii Lotto w Wadowicach była Gmina Wadowice.

Wprowadzono: 14 lipca 2016