Kolejne efekty międzynarodowej współpracy

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Kolejne efekty międzynarodowej współpracy

Wadowice od lat związane są aktami zbliźniaczenia z 9 miastami Europy i świata. Wiele z nich to miasta papieskie lub związane z życiem i działalnością osób czczonych w Kościele Katolickim jako święte. Specyfika takich miejsc, rozwój turystyki religijnej i pielgrzymkowej powoduje, że sprawą niezwykle istotną jest współpraca i wymiana wzajemnych doświadczeń. A mamy od kogo się uczyć. Wśród naszych miast partnerskich są takie miejsca jak Asyż czy San Giovanni Rotondo, z milionami pielgrzymów i turystów rocznie!

Pierwszą tegoroczną okazją do spotkania i porozmawiania o wspólnych projektach były majowe obchody rocznicy urodzin Jana Pawła II. Gościliśmy wtedy w naszym mieście przyjaciół z Carpineto Romano, Marktl am Inn, San Giovanni Rotondo i Sony, którzy wzięli udział wadowickich uroczystościach.

Kolejne spotkanie odbyło się już na włoskiej ziemi. Na zaproszenie Burmistrza San Giovanni Rotondo Costanzo Cascavilla, Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski wziął udział w międzynarodowej konferencji – I Konwencie o szlakach i ścieżkach kulturowych, religijnych i czasu wolnego. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele miast sanktuaryjnych (m.in. Częstochowy, Lourdes, Fatimy czy Loreto), przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych odpowiedzialnych za sektor kultury i turystyki, tour operatorzy i organizatorzy turystyczni, eksperci i naukowcy, członkowie stowarzyszeń i organizacji z wielu zakątków Europy.

Na konwent składało się kilka części: międzynarodowa konferencja, część ekspozycyjna i warsztatowo-edukacyjna. Burmistrz Mateusz Klinowski zabrał głos w dwóch panelach konferencji: pierwszym dedykowanym zarządzaniu miastami i miejscami sakralnymi oraz w panelu poświęconym tworzeniu sieci miast w celu rozwoju i propagowania szlaków kulturowych, religijnych i czasu wolnego. W swoich wystąpieniach podkreślał istotną rolę miast sanktuaryjnych jako rzeczników wartości chrześcijańskich, na których opiera się zjednoczona Europa. Burmistrz Wadowic mówił również o potrzebie różnicowania oferty turystycznej i dostosowania jej do zmieniających się oczekiwań pielgrzymów.

Gmina Wadowice zaprezentowała na stoisku swoje materiały promocyjne i foldery turystyczne w kilku wersjach językowych (w języku włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim), które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników. Delegacja z Wadowic wzięła również udział w wycieczce edukacyjnej połączonej z prezentacją istniejącej infrastruktury i projektów na przyszłość (np. aplikacja mobilna 3D), wymianą doświadczeń i opinii w zakresie zarządzania miejscami i szlakami turystycznymi.

Kongres stał się doskonałą okazją do umocnienia więzi i kooperacji z miastami partnerskimi. Nawiązano również szereg kontaktów, które otwierają nowe perspektywy dla Gminy Wadowice. Obecnie trwają rozmowy na temat podjęcia intensywnej współpracy z Lourdes – światowej sławy miastem sanktuaryjnym o wysoce rozwiniętej infrastrukturze, które może być dla nas cennym źródłem doświadczeń w skutecznym zarządzaniu turystyką. Warto wspomnieć, że to niewielkie miasteczko (około 15.000 mieszkańców) jest prawdziwym fenomenem w branży turystyczno-hotelarskiej i ze swoimi kilkudziesięcioma tysiącami miejsc noclegowych stanowi drugie po Paryżu miasto we Francji z największą liczbą hoteli na metr kwadratowy. Francuzi są zainteresowani zawiązaniem stałej współpracy z wadowickim technikum gastronomicznym i hotelarskim, szkoleniem naszych uczniów we Francji i oferują szereg miejsc pracy w branży hotelarskiej w Lourdes. Pierwsze oferty pracy, które spłynęły do Urzędu Miejskiego w Wadowicach, prezentujemy w załączniku poniżej. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mejlowy bezpośrednio z pracodawcą, siecią hoteli Vinuales: ingridtrabesse@hotelsvinuales.com.

Pliki do pobrania:

Wprowadzono: 10 sierpnia 2017