Kolejne oczyszczacze powietrza od Marszałka Województwa trafiły do przedszkoli

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Ochrony Środowiska / Kolejne oczyszczacze powietrza od Marszałka Województwa trafiły do przedszkoli

Na początku września 2018 r. do przedszkoli  w gminie Wadowice trafiły oczyszczacze powietrza, które przekazał Marszałek Województwa Małopolskiego. W ramach akcji społecznej, której celem było uświadomienie mieszkańców o problemie jakim jest zanieczyszczenie powietrza, do małopolskich przedszkoli i żłobków trafiło prawie 1700 takich urządzeń!

Dzieci spędzają w szkołach, przedszkolach i żłobkach 1/3 doby, dlatego miejsca te powinny przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo i zdrowy rozwój najmłodszych. Do tej pory dużym problemem było wysokie zanieczyszczenie powietrza, szczególnie w sezonie zimowym (tzw. „smogowym”). W ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego projektu LIFE zdecydowano się na wprowadzenie tymczasowego rozwiązania tego problemu. Oczyszczacze powietrza dla każdej zgłoszonej placówki, to nie tylko lepsze powietrze dla naszych dzieci, to również zwrócenie uwagi dorosłym, by zaczęli przykładać większą wagę do stosowanego w ich domach źródła ogrzewania.

Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa skierował również list do rodziców i nauczycieli:
„Województwo małopolskie jako pierwsze w Polsce podjęło szereg działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Naszym priorytetem jest wymiana starych, niskowydajnych urządzeń grzewczych w gospodarstwach domowych. Jest to jednak zadanie, które wymaga czasu, więc na efekty musimy poczekać kilka lat.Oddychanie silnie zanieczyszczonym powietrzem stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia osób szczególnie wrażliwych, głównie dzieci. Dlatego też podjąłem decyzję o wyposażeniu żłobków, przedszkoli i klubów malucha w urządzenia oczyszczające powietrze.Mam nadzieję, że zastosowanie tego doraźnego rozwiązania wpłynie pozytywnie na samopoczucie i zdrowie naszych najmłodszych mieszkańców Małopolski. Budowanie świadomości istnienia problemu, a także wspólne szukanie rozwiązań to zadanie, nie tylko dla samorządu, ale także dla rodziców i nauczycieli. Dlatego też zachęcam do wspólnego kreowania postaw ekologicznych mających na celu poprawę jakości powietrza.”

Oczyszczacz powietrza w gminie Wadowice otrzymały następujące placówki:

  • Przedszkole Publiczne Nr 1, Gimnazjalna 10,
  • Przedszkole Publiczne Nr 2, Os. Kopernika 12,
  • Przedszkole Publiczne Nr 3, Lwowska 24,
  • Przedszkole Publiczne Nr 5 im. dr Gustawa Studnickiego, Os. Pod Skarpą 11,
  • Przedszkole Publiczne Nr 5 im. dr Gustawa Studnickiego, Os. Pod Skarpą,
  • Zespół Szkół im. 12 P.P. Ziemi Wadowickiej w Jaroszowicach, Jaroszowice 88,
  • Zespół Szkół Publicznych w Kleczy Dolnej, Klecza Dolna 77,
  • Klub Malucha, Wadowickie Centrum Kultury, ul. Teatralna 1,

W ostatnich dniach w każdej z powyższych placówek zostały przeprowadzone warsztaty dla dzieci na temat ochrony i jakości powietrza, które poprowadził ekodoradca gminy – Szymon Lukaj.

Uzupełnieniem akcji Urzędu Marszałkowskiego było przekazanie przez Burmistrza Wadowic 8 oczyszczaczy powietrza do gminnych placówek przedszkolnych oraz montaż w dwóch przedszkolach w Choczni (podczas prac związanych z ich przebudową) centralnych systemów oczyszczania powietrza.

Obecnie każda gminna placówka przedszkolna wyposażona jest w system poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach, wizualny system informowania o stanie jakości powietrza zewnętrznego oraz w sieć czujników AIRLY dzięki którym można sprawdzać jakość powietrza na urządzeniach mobilnych.

Wprowadzono: 16 października 2018