Komunikat na temat sytuacji związanej z koronawirusem w Gminie Wadowice

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Zarządzania Kryzysowego / Komunikat na temat sytuacji związanej z koronawirusem w Gminie Wadowice

Decyzją Premiera Mateusza Morawieckiego wszystkie szkoły i przedszkola z dniem jutrzejszym zostają zamknięte. W najbliższy czwartek i piątek w szkołach i przedszkolach będą sprawowane dyżury – jest to czas, by rodzice zdążyli zorganizować dla dzieci opiekę. Od poniedziałku 16 marca aż do 25 marca wszystkie szkoły i przedszkola będą już bezwzględnie zamknięte.

W naszej gminie nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania na koronawirusa SARS-CoV-2 i jak do tej pory nie ma też żadnego podejrzenia o zakażeniu, jednak musimy podjąć wszystkie możliwe działania dla bezpieczeństwa naszych mieszkańców.

Dlatego zdecydowano o:
– odwołaniu wykładów otwartych „Aby życie miało sens” w Wadowickiej Bibliotece Publicznej 19 marca
– odwołaniu wszystkich zajęć i wydarzeń organizowanych przez Wadowickie Centrum Kultury (oraz wstrzymaniu sprzedaży biletów na wydarzenia kwietniowe)
– odwołaniu seansów w Kinie Centrum w Wadowicach
– zamknięciu dla zwiedzających Muzeum Miejskiego
– zamknięciu dla zwiedzających Muzeum Domu Rodzinnego Świętego Jana Pawła II
– zamknięciu Wadowickiej Biblioteki Publicznej
– zamknięciu krytej pływalni Delfin
– zamknięciu Orlika w Wadowicach
– odwołaniu zajęć Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Wadowicach
– odwołaniu zajęć w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Wadowicach
– odwołaniu zajęć programu „Aktywny Senior” (na basenie i sali gimnastycznej).

Wydział Zarządzania Kryzysowego w naszym urzędzie prowadzi całodobowy dyżur. O wszelkich działaniach będziemy informować na bieżąco.

Bardzo prosimy wszystkich mieszkańców o zachowanie spokoju, natomiast każdy kto wrócił z regionu, gdzie występuje koronawirus i ma objawy choroby lub miał kontakt z osobą zakażoną, powinien jak najprędzej telefonicznie skontaktować się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną: Infolinia NFZ 800 190 590

W związku z ukazaniem się informacji Głównego Inspektora Sanitarnego dla seniorów, zwracamy się do Państwa z prośbą, jeżeli to możliwe o ograniczenie przebywania w miejscach publicznych oraz poproszenie bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

Należy unikać dotykania oczu, nosa i ust. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie. Regularnie należy myć lub dezynfekować powierzchnie dotykowe (stoły, klamki, włączniki światła, poręcze).

Należy regularnie dezynfekować swój telefon i nie korzystać z niego podczas spożywania posiłków. Nie kłaść telefonu na stole i nie korzystać z niego podczas spożywania posiłków.

Zachowajmy bezpieczną odległość od rozmówcy. Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

Stosujmy zasady ochrony podczas kichania i kaszlu. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).

Odżywiajmy się zdrowo i pamiętajmy o nawodnieniu organizmu. Stosujmy zrównoważoną dietę, unikajmy wysoko przetworzonej żywności, pamiętajmy o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Codziennie pijmy ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę).

Korzystajmy ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ.

Wprowadzono: 11 marca 2020