Koniec koszmaru Wysokiej. Rozpoczynamy misję WODOCIĄG!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Inwestycyjny / Koniec koszmaru Wysokiej. Rozpoczynamy misję WODOCIĄG!

Wyobrażacie sobie, że odkręcacie kran i nie leci z niego woda? Z takim paradoksalnym problemem  od wielu lat żyli mieszkańcy Wysokiej. Ale koniec tego! W poniedziałek (15.02) burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński oraz prezes WPWiK Jerzy Obstarczyk, w obecności radnych Elżbiety Gałuszki, Doroty Balak oraz przewodniczącego Rady Sołeckiej w Wysokiej Marka Pyrka, podpisali dwie ważne umowy, które raz na zawsze zakończą koszmar Wysoczan.

3 1024x537 - Koniec koszmaru Wysokiej. Rozpoczynamy misję WODOCIĄG!

Przedsięwzięcie jest ogromne, dlatego zostało podzielone na dwa przetargi, co znacznie przyspieszy całą inwestycję. Południowy zakres wodociągu realizuje Gmina Wadowice (5,3 km za 1,78 mln zł do końca 2021 r.), która zleciła to zadanie Inżynierii Sanitarnej Zdzisław Kurek z Jerzmanowic. Natomiast zachodnim zakresem zajmuje się Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociagów i Kanalizacji, które podpisało umowę z Krzysztofem Krzesińskim z firmy PHU Metaldrew z Kukowa (5,5 km za 1,77 mln zł do końca marca 2022 r.).

Obaj wykonawcy maja do wybudowania łącznie 11 kilometrów sieci wodociągowej. Łączna wartość tych inwestycji opiewa na kwotę ponad 3,5 mln zł, z czego około 63 procent (ponad 2 mln zł) pozyskała z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

To jednak nie wszystko! Po zrealizowaniu ww. inwestycji do całkowitego zakończenia misji „wodociągu w Wysokiej” pozostanie już tylko 5,1 kilometra po wschodniej stronie wioski. I na to zadanie Gmina Wadowice także pozyskała dotację! Tym razem z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, z którego na konto gminy wpłynęło 3,6 miliona złotych. Ewentualne oszczędności z tej puli zostaną przeznaczone na dalszą rozbudowę wodociągu w Stanisławiu Górnym oraz Babicy.

2 1024x780 - Koniec koszmaru Wysokiej. Rozpoczynamy misję WODOCIĄG!

Przypomnijmy, że pierwszy, północny etap budowy wodociągu w Wysokiej został zrealizowany na początku obecnej kadencji – w 2019 roku, kiedy to za blisko 900 tysięcy złotych Gmina Wadowice wykonała 2,1 kilometra sieci, od przysiółka Zielona do szkoły podstawowej. Wówczas możliwość podłączenia do wodociągu uzyskało pierwsze 57 domów, a za kwotę blisko 10 tysięcy złotych Gmina doprowadziła wodę do LKS Relaks Wysoka.

Sam wodociąg jednak nie wystarczy, ponieważ w pobliżu nie ma skąd pobierać wody (najbliższy zbiornik jest w gminie Brzeźnica, gdzie dostęp jest jednak ograniczony). Dlatego w minionym roku Gmina Wadowice za 2,1 miliona złotych rozpoczęła budowę własnego zbiornika retencyjno-wyrównawczego z hydrofornią w Kleczy na Zarąbkach. To właśnie stamtąd popłynie woda wprost do kranów mieszkańców Wysokiej. A w kolejnych latach także do domów w Stanisławiu Górnym (w trakcie opracowywania projektu) oraz Babicy (rozpoczęcie projektowania wodociągu w tym roku).

Podsumowując, łączny koszt całego przedsięwzięcia wyniesie ponad 10 milionów złotych. Powstanie za to hydrofornia i ponad 20 kilometrów sieci wodociągowej! Dzięki temu, zaopatrzymy w czystą i przebadaną wodę ponad cztery tysiące mieszkańców Wysokiej, a wkrótce również Stanisławia Górnego i Babicy. Czy warto? Wyobraźcie sobie sytuację, w której każdego dnia odkręcając kran nie wiecie czy popłynie z niego woda, bo studnia wyschła, nie mówiąc już o jej jakości. I tak przez wiele lat, bo od obietnic wody nie przybyło… – podkreśla burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Wprowadzono: 16 lutego 2021

-