Konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynek

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Dziewczynek

11 października po raz pierwszy w Gminie Wadowice świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Dziewczynek, ustanowiony w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

W tym szczególnym dniu członkinie Rady Kobiet odwiedziły placówki oświatowe w naszej Gminie. Rozmawiały z dziećmi o realizowaniu marzeń i życiowych pasji. Mówiły również o tym, że każdy młody człowiek, niezależnie od płci, powinien dorastać wierząc, że może zostać kimkolwiek zechce.

Dzieci wysłuchały również fragmentów książek przyniesionych przez członkinie Rady Kobiet w prezencie dla czterech odwiedzonych placówek.

Pierwsza z nich to bestsellerowe wydawnictwo autorstwa Eleny Favilli i Francesci Cavallo pod tytułem „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek 100 historii niezwykłych kobiet”.  Książka jest zbiorem stu niezwykle inspirujących życiorysów kobiet: od Elżbiety I po Serenę Williams. Konwencja fabularyzowanych biografii sprawia, że publikacja jest ciekawa nawet dla najmłodszych czytelników. Znaleźć można w niej plejadę wspaniałych osobowości: matematyczki, pisarki, malarki, władczynie i wojowniczki, aktywistki i działaczki polityczne, baleriny, astronomki oraz lekarki. Jest supermodelka, kolarka, sztangistka, wynalazczyni, dziennikarka, zawodniczka motocrossowa, reżyserka, projektantka mody, poetka i piekarka, pielęgniarka, mistrzyni kuchni, zawodniczka Formuły 1, programistka, śpiewaczka operowa, perkusistka, agentka wywiadu, reporterka, uczona, podróżniczka, dyrygentka i wiele innych, zdolnych, silnych kobiet. „Każda z tych stu historii dowodzi, że wierząc w coś całym sercem, zyskujemy siłę, by zmieniać świat” – czytamy w przedmowie. Ten zbiór inspiruje do wiary w siebie, odważnych marzeń i pielęgnowania w sobie wewnętrznej siły.

Druga prezentowana książka to „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” autorstwa Anny Dziewit – Meller. Jest to opowieść o siedemnastu niezwykłych kobietach, w świat których wprowadza nas Heńka, czyli Henryka Pustowójtówna, dziewczyna z powstania. Dzięki niej w przystępny sposób najmłodsi czytelnicy mogą dowiedzieć się kim były bohaterki, które odegrały ważne role w dziejach Polski i świata – między innymi Krystyna Skarbek, Maria Skłodowska-Curie, Jadwiga Andegaweńska, Irena Sendlerowa, ale także nieco mniej znane, jak Barbara Hulanicki, Magdalena Bendzisławska, Maria Komornicka czy Narcyza Żmichowska. Autorka opisuje krótko czasy, w których żyły i opowiada czym zapisały się na kartach historii. Na końcu każdego z rozdziałów znajdują się zawarte w ramkach uzupełniające informacje.

Wadowicka Rada Kobiet ogłasza konkurs o tytule „Ona jest dla mnie przykładem”.

Konkurs polega na wykonaniu pracy, w dowolnej formie – plastycznej, literackiej, muzycznej, nagranego filmiku lub jakiejkolwiek innej, na temat kobiet, które są autorytetami dla młodych ludzi. Prace powinny być wykonane indywidualnie.

Termin składania prac upływa 25 października 2017r. o godzinie 15.00. Po tym czasie jury (Wadowicka Rada Kobiet) wybierze najlepsze prace w następujących kategoriach wiekowych:

I. kategoria – dzieci w wieku przedszkolnym

II. kategoria – klasy 1-3 szkoły podstawowej

III. kategoria – klasy 4-6 szkoły podstawowej

IV. kategoria – klasy 7 szkoły podstawowej i gimnazjum

Prace, wraz z danymi autora (imię i nazwisko, klasa i szkoła oraz dane kontaktowe) można składać u dyrektorów szkół i przedszkoli w naszej Gminie oraz w Urzędzie Miejskim w Wadowicach, w Biurze Obsługi Mieszkańca (pok.7, parter). Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 8 listopada 2017r. a ogłoszenie wyników zostanie opublikowane na stronie wadowice.pl.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie, życząc wszystkim kreatywnych pomysłów i powodzenia. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z jednej z czterech wizyt członkiń Rady Kobiet – w Przedszkolu nr 1 w Wadowicach.

Wprowadzono: 13 października 2017