Kto? Z kim? Dlaczego? – czyli pierwszy dzień „CzyTOmanii”

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Kto? Z kim? Dlaczego? – czyli pierwszy dzień „CzyTOmanii”

Wadowicki Festiwal Książki zbliża się wielkimi krokami.  Zanim jednak „CzyTOmania” na dobre opanuje nasze miasto, pragniemy przybliżyć szerszej publiczności sylwetki  pisarzy, którzy z początkiem czerwca zawitają do Wadowickiej Biblioteki Publicznej.  Co kilka dni w internecie będzie publikowana krótka informacja o wyjątkowych gościach Festiwalu, tak aby każdy z mieszkańców Ziemi Wadowickiej mógł jeszcze lepiej zapoznać się z programem imprezy i znaleźć w nim coś dla siebie.

W związku z tym, że „CzyTOmania”rozpoczyna się  1 czerwca,  nasz cykl informacyjny zaczniemy od autorów książek dla dzieci.  W pierwszym dniu Festiwalu do najmłodszych czytelników przyjadą :

Ewa Stadtmüller – autorka ponad 200 książek dla dzieci. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne oraz opracowania znanych baśni i legend. Ważne miejsce w twórczości autorki zajmują książeczki o charakterze edukacyjnym. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: „Leksykon dla najmłodszych”, humorystyczny „Poradnik młodego redaktora” czy przewodniki np. „Kraków i okolice”. W twórczości pisarki nie zabrakło także nurtu religijnego, który reprezentują książki, takie jak: „Zwierzyniec Pana Boga”, czy wierszowana opowieść o Janie Pawle II „Z Wadowic do nieba”. W 2008 r. za książkę „A – jak anioł” autorka otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich – Feniks 2008.

Łukasz Zabdyr – absolwent IBiN UJ, grafik-ilustrator, autor ilustracji do książek i opowiadań dla dzieci. W 1999 r. zadebiutował jako twórca komiksów serią humorystycznych stripów „Jacuś”do tygodnika dla dzieci „Dominik”. W latach 1999-2007 powstało w sumie  ponad 400 historyjek, opowiadających o przygodach niesfornego chłopca. Współpracował z miesięcznikiem „Promyczek Jutrzenki”, na łamach którego ukazywała się seria Przypadki Szymona oraz z magazynem „Bliżej przedszkola” (seria Straszaki).  Inne komiksy w dorobku autora: 4-częściowa seria „Czytam mamie i tacie”, „Przygody Trzoska z Niepołomic”, ” Hirek & As – Gdy w Egipcie rządził Faraon”.

Anna Czerwińska – Rydel – muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich postaciach m.in. słynnej „Gdańskiej Trylogii”. Na podstawie jej książki „Ciepło-zimno. Zagadka Fahrenheita” powstał spektakl dla dzieci w reżyserii Michała Derlatki, którego premiera odbyła się w 2013 roku  w Teatrze Miniatura.

Szczegółowy program „CzyTOmani” na plakatach i naszej stronie http://biblioteka-wadowice.pl/index.php?id=news&n=411&p=1

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc przypominamy, że udział grup zorganizowanych w spotkaniach dla dzieci i młodzieży możliwy tylko po wcześniejszej rezerwacji osobistej lub telefonicznej (33 823 46 18). Zapraszamy!

Ulegnij manii  – czytaj z nami  😉

Wprowadzono: 17 maja 2017