Mamy drugą stulatkę w Gminie Wadowice!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Mamy drugą stulatkę w Gminie Wadowice!

Pięciokilometrowe spacery po Wadowicach i mieszkanie na czwartym piętrze. To przepis na długowieczność Pani Adeli Warmuz z Wadowic, która w piątek, 25 października – skończyła 100 lat! Naszą stulatkę odwiedził burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Takie urodziny zdarzają się raz na sto lat! Do bardzo wąskiego, ale jakże zaszczytnego grona wadowickich stulatek dołączyła właśnie Adela Warmuz z osiedla Kopernika w Wadowicach. Urodziny świętowała w obecności rodziny, przyjaciół oraz burmistrza Wadowic, Bartosza Kalińskiego.

Włodarz papieskiego miasta wręczył jubilatce wielki bukiet kwiatów, jeszcze większy kosz prezentów oraz listy gratulacyjne od premiera Mateusza Morawieckiego oraz wojewody małopolskiego Piotra Ćwika.

Nasza jubilatka była wyraźnie wzruszona odwiedzinami burmistrza. Jak przyznała, trochę się stresowała na to spotkanie, ponieważ setne urodziny… obchodzi pierwszy raz w życiu.

Podczas rozmowy zdradziła burmistrzowi sekret na długowieczność.

– Przepis Pani Adeli na długowieczność jest podobny do przepisu pięć lat starszej siostry Adaminy – jak najmniej stresu, modlitwa oraz ruch fizyczny. Będziecie w szoku, ale nasza stulatka niemal codziennie… robi sobie pięciokilometrowe spacery do rynku, a mieszka na czwartym piętrze, pokonując po drodze setki schodów! – nie kryje podziwu Bartosz Kaliński.

Spacery odbywają się zawsze w obecności córki Marii, którą Pani Adela nazywa swoim Aniołem.

Adela Warmuz urodziła się 25 października 1919 roku, niemal rok po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości. Przez lata młodzieńcze mieszkała w Choczni, z której zaraz po wybuchu II Wojny Światowej wyjechała do Bielska-Białej. 2 lipca1945 roku, dwa miesiące po zakończeniu konfliktu zbrojnego, wyszła za mąż za Edwarda Warmuza, który służył w Wojsku przez 20 lat. W 1968 roku powróciła na ziemię wadowicką, do Choczni, a siedem lat później przeprowadziła się na Osiedle Kopernika, gdzie mieszka już 44 lata.

Adela Warmuz  jest drugą najstarszą mieszkanką Gminy Wadowice. Wiekiem ustępuje jedynie  siostrze Adaminie ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek w Wadowicach, która we wrześniu br. skończyła 105 lat!

Wprowadzono: 25 października 2019