Mamy niepodległą! Święto Niepodległości w Wadowicach

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Mamy niepodległą! Święto Niepodległości w Wadowicach

Mamy niepodległą! Wadowiczanie świętowali 98. rocznicę odzyskania niepodległości pod Pomnikiem Żołnierzy 12 Pułku Piechoty oraz śpiewając pieśni patriotyczne w czasie pikniku na pl. Jana Pawła II.

11 listopada wspominamy wydarzenia z 1918, kiedy po 123 latach zaborów Rzeczpospolita odzyskała upragnioną niepodległość. W tym dniu przypominamy sobie ciągle żywą tradycję niepodległościową, którą w czasie rozbiorów pielęgnowali uczestnicy powstań, żołnierze legionów oraz wszyscy Polacy ciemiężeni przez zaborców. Było to wyrazem poczucia tożsamości narodowej oraz przejawem patriotyzmu.

W Wadowicach mieszkańcy gromadzą się w tym dniu pod Pomnikiem Żołnierzy 12 Pułku Piechoty, aby złożyć kwiaty i oddać hołd walczącym za Ojczyznę. Uroczystość poprowadzili harcerze z Hufca Ziemi Wadowickiej przy akompaniamencie orkiestry dętej złożonej z druhów OSP Klecza oraz Chocznia.

Święto Niepodległości / fot. Urząd Miejski Wadowice

Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski w słowach skierowanych do zebranych oddał hołd bohaterom walk za Ojczyznę, serdecznie podziękował wszystkim za udział w uroczystości (szczególnie kierujące te słowa do licznie zebranej młodzieży). Podkreślił również, że jego zdaniem nowoczesny patriotyzm powinien przejawiać się nie tylko w udziale w okolicznościowych wydarzeniach, ale przede wszystkim w codziennym dbaniu o kraj np. poprzez niewyrzucanie śmieci w lesie oraz niepalenie ich w domowych piecach. Takie działania zdecydowanie wpłyną na poprawę naszego życia jak i lokalnego otoczenia. Włodarz zaprosił wszystkich uczestników na Piknik Niepodległościowy i wraz z kolumną prowadzoną przez poczty sztandarowe i orkiestrę udał się na plac Jana Pawła II.

Tutaj czekała się druga część uroczystości w trakcie której odbył się koncert pieśni patriotycznych przeprowadzony przez członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej, którzy wcześniej rozdali przybyłym śpiewniki. Można było zjeść grochówkę, którą rozlewał sam burmistrz i zagrzać przy herbacie. Dla najmłodszych przygotowaliśmy specjalny tor do sztafet rodzinnych z nagrodami w postaci gry Monopoly Wadowice oraz wielki napis „Mamy niepodległą”, który po kilkunastu minutach za sprawą najmłodszych i rodziców mienił się dziesiątkami kolorów i wzorów.

Święto Niepodległości / fot. Urząd Miejski Wadowice

W czasie koncertu prowadzący Zbigniew Jurczak zabrał wszystkich w muzyczną podróż od utworów legionowych przez pieśni z czasów pierwszej RP po współczesne aranżacje odnoszące się do idei patriotyzmu.

Ostatnim akordem była wycieczka Śladami Niepodległości, którą przygotowali pracownicy Wydziału Informacji Turystycznej: Michał Żmuda i Sławomir Jaworski. 21 osób odwiedziło takie miejsca jak Liceum Ogólnokształcące, Klasztor Ojców Karmelitów, cmentarz parafialny czy koszary 12 Pułku Piechoty. Spacer był świetną okazją by poznać przebogatą historię miasta z czasów zaborów i pierwszych lat niepodległości. Cieszyć możne liczny udział dzieci, które zaskakiwały prowadzących błyskotliwymi pytaniami.

Święto Niepodległości / fot. Urząd Miejski Wadowice

Tegoroczne uroczystości już za nami. Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu wydarzeń harcerzom z Hufca Ziemi Wadowickiej, pracownikom Wadowickiego Centrum Kultury, druhom OSP z Choczni i Kleczy oraz członkom Towarzystwa Miłośników Ziemi Wadowickiej.

Polecamy państwu naszą galerię zdjęć oraz zachęcamy do patriotycznych postaw na co dzień.

Wprowadzono: 11 listopada 2016