Mamy pieniądze na wodociąg w Wysokiej!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Infrastruktury i Rozwoju / Mamy pieniądze na wodociąg w Wysokiej!

Na ten moment mieszkańcy Wysokiej czekali wiele lat! Blisko 4 miliony złotych pozyskała Gmina Wadowice na budowę wodociągu, dzięki któremu niemal cała Wysoka nareszcie będzie miała wodę.  To obok gminy Niepołomice największa dotacja w Małopolsce! W czwartek (9.07) burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński otrzymał na ten cel pokaźny czek od wicemarszałka Małopolski Tomasza Urynowicza.

A właściwie dwa czeki, ponieważ połowa dotacji – 1 921 868 złotych trafi na konto Wadowickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, a druga połowa 1 974 160 złotych – na konto gminy Wadowice.

– Dwa lata temu obiecałem mieszkańcom Wysokiej, że zrobię wszystko co w mojej mocy, aby znaleźć pieniądze na budowę wodociągu. Po wielu spotkaniach w Krakowie, telefonach, pismach, rozmowach z Romanem Wcisło z Departamentu Funduszy Europejskich… udało się! Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu wybudujemy prawie 11 kilometrów sieci wodociągowej oraz przydomową oczyszczalnię ścieków. Łączna wartość tej inwestycji opiewa na ponad 7,5 miliona złotych.   – podkreśla burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Dofinansowanie pochodzi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, w ramach operacji typu Gospodarka wodno-ściekowa.

– Problem braku wody doskwiera mieszkańcom od kilkunastu lat, jednakże bardzo nasilił się w ostatnim czasie, uniemożliwiając im zaspokajanie podstawowych potrzeb oraz normalne funkcjonowanie. Jest to przecież absurdem w XXI wieku. Koszt tej inwestycji to kilkanaście milionów złotych, dlatego wspólnie z Burmistrzem szukaliśmy alternatywnych źródeł jej finansowania. Budowa wodociągu, wyczekiwana od kilku lat jest dla mieszkańców priorytetowa. Cieszymy się, że nareszcie udało się pozyskać pieniądze – mówi Elżbieta Gałuszka, radna gminna z Wysokiej.

To drugi etap budowy wodociągu na Wysokiej. Pierwszy został zrealizowany w ubiegłym roku, kiedy to za blisko 900 tysięcy złotych Gmina Wadowice wykonała 2,1 kilometra sieci, od przysiółka Zielona do szkoły podstawowej. Wówczas możliwość podłączenia do wodociągu uzyskało pierwsze 57 domów, a pod koniec roku Gmina Wadowice za kwotę blisko 10 tysięcy złotych doprowadziła wodę do klubu LKS Relaks Wysoka.

To jednak nie wszystko.

– Aby raz na zawsze rozwiązać problem z dostępem do wody we wschodniej część naszej gminy, kilka dni temu  ogłosiliśmy przetarg na budowę własnego zbiornika retencyjno-wyrównawczego z hydrofornią oraz odcinkiem sieci wodociągowej w Kleczy Dolnej i Górnej. Koszt tego zadania szacuje się na ponad 2,5 miliona złotych i zostanie w całości pokryty z budżetu gminy Wadowice. Na oferty od wykonawców czekamy do 16 lipca – dodaje burmistrz Wadowice Bartosz Kaliński.

Łączny koszt wszystkich ww. inwestycji szacuje się na kwotę 11 milionów złotych.

Wprowadzono: 11 lipca 2020