Mamy umowę. Budujemy chodnik na ul. Wałowej

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Mamy umowę. Budujemy chodnik na ul. Wałowej

Siedem przetargów, 200 metrów chodnika i koszt prawie milion złotych! Chodnik na ul. Wałowej to wyjątkowo trudna inwestycja. Wyłonienie wykonawcy trochę trwało, ale umowa już jest podpisana, a teren pod budowę przekazany wykonawcy.

Do siedmiu razy sztuka! Tyle bowiem Gmina Wadowice ogłosiła przetargów, aby wyłonić firmę, która za określoną kwotę zdecyduje się wybudować 200-metrowy odcinek chodnika na ul. Wałowej. Chodnik pobiegnie od powstającego ronda na Wenecji do Biedronki na Zaskawiu.

Ulica Wałowa to droga powiatowa i jedna z najbardziej ruchliwych w regionie. Inwestycję realizuje Gmina Wadowice, ale połowę kwoty dołoży Starostwo Powiatowe w Wadowicach. Realizacja całego zadania kosztuje 955 tysięcy złotych.

To trudna inwestycja tylko i wyłącznie z jednego powodu, biegnie przez nią przejazd kolejowy. I to on po pierwsze generuje ogromne koszty, a po drugie przez ten przejazd w głównej mierze wykonawcy nie chcieli podjąć się realizacji tego zadania lub dawali w przetargach cenę nie do przyjęcia. Jednak nie daliśmy za wygraną i w końcu podpisaliśmy umowę – mówi Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic.

Inwestycję zrealizuje zakład PROBUD z Żywca, który zgodnie z umową ma 230 dni na wykonanie zadania. A pracy jest niemało, ponieważ oprócz budowy chodnika wraz z kanalizacją deszczową wykonawca musi przebudować na przejeździe infrastrukturę kolejową. Pod ścisłym nadzorem PKP całkowicie przebuduje urządzenia sterujące przejazdami, m.in. rogatki, bombardier, aplikacje do sterowania. Co więcej wykonawca pod przejazdem musi przeprowadzić kanalizację deszczową  nie naruszając torów, czyli wykonać tzw. przepych (odwiert) podziemny. To wszystko generuje ogromne koszty i utrudnienia.

Wykonawcy teren pod budowę chodnika został już przekazany i zgodnie z umową 5 listopada chodnik powinien być gotowy.

Wprowadzono: 23 marca 2020