Mamy umowę na zaprojektowanie południowej obwodnicy Wadowic

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Infrastruktury i Rozwoju / Mamy umowę na zaprojektowanie południowej obwodnicy Wadowic

Kolejny krok w kierunku budowy południowej obwodnicy Wadowic wykonany. W czwartek (9.07) burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński podpisał umowę z Konsorcjum Firm Pracownia Inżynierska z Krakowa. Od tej pory wykonawca ma dokładnie trzy lata na przygotowanie projektu wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej oraz zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

– To jeden z najważniejszych podpisów, jakie składałem w ostatnim czasie. Co istotne, opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowej będzie nas kosztować dokładnie 1 468 429,35 zł, czyli ponad dwukrotnie mniej, niż pierwotnie zakładaliśmy – wyznaje burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Zgodnie z podpisanym dokumentem wykonawca w ciągu trzech lat jest zobowiązany w imieniu inwestora uzyskać wszelkie wymagane decyzje, pozwolenia, uzgodnienia i opinie, w tym przygotować niezbędne materiały i dane do wniosku na zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a także uzyskać tą decyzje w imieniu zamawiającego. Decyzja ZRID musi być ostateczna.

Przypomnijmy, że Wadowice jako jedno z pierwszych miast w Polsce, znalazły się na rządowej mapie 100 obwodnic. Pół roku temu, 10 października ur. podczas konferencji prasowej z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała z burmistrzem Wadowic Bartoszem Kalińskim porozumienie w sprawie „Budowy południowej obwodnicy Wadowic w ciągu DK 28”.

– Dzięki temu obwodnica zostanie wybudowana w całości z budżetu państwa za kwotę blisko 70 milionów złotych! Po stronie Gminy Wadowice stoi jedynie przygotowanie zadania, co będzie kosztowało nas około 4 miliony złotych – dodaje Bartosz Kaliński.

Przygotowanie zadania to pierwszy etap inwestycji, który bierze na siebie Gmina Wadowice. Składa się na niego opracowanie dokumentacji projektowej dla całości przedsięwzięcia oraz uzyskanie ostatecznej decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej – ZRID. Do zadań gminy zgodnie z podpisanym dokumentem należy również trwający właśnie wykup działek i wypłata odszkodowań za nieruchomości przejęte na mocy decyzji ZRID.

Nowa obwodnica będzie drogą krajową klasy GP, czyli główna o ruchu przyspieszonym ze średnią prędkością 80km/h. Długość jezdni to około 1,45 kilometra. Planowany przebieg rozpoczyna się od ronda gen. Leopolda Okulickiego na DK 52 do ul. Zegadłowicza (DK 28) na włączeniu do projektowanej drogi S52, czyli Beskidzkiej Drogi Integracyjnej. Po wybudowaniu obwodnicy centrum papieskiego miasta w końcu odetchnie z ulgą. Zostanie odciążony ruch głównie na ulicy Lwowskiej, Putka i al. M.B. Fatimskiej oraz ulicy Zegadłowicza w Wadowicach. Szacunkowy koszt całej inwestycji to około 73 miliony złotych.

Wprowadzono: 9 lipca 2020