Miejskie źródełka w nowych lokalizacjach

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Miejskie źródełka w nowych lokalizacjach

Na gorące dni mamy dla Was chłodne orzeźwienie. Od piątku (30 czerwca) w Parku Miejskim, na wadowickim Rynku u wylotu ulicy Zatorskiej, czy podczas wizyty w Urzędzie Miejskim można napić się wody bezpośrednio z miejskich źródełek. W naszym mieście pojawiły się aż trzy nowe zdroje z wodą pitną, które zaspokoją pragnienie nie tylko w największy upał!

Pierwszy wodopój w Wadowicach został przygotowany rok temu przez Wadowickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przy ścieżce rowerowej w Jaroszowicach, w pobliżu stacji uzdatniania wody. Cieszy się tam dużą popularnością i mieszkańcy zwrócili się do nas z wnioskiem o przygotowanie kolejnych wodopojów. Źródełka to wygodny w użyciu i prosty sposób, by wszystkim zapewnić dostęp do czystej, bezpiecznej i zdrowej wody, którą można pić bez obaw bezpośrednio z kranu. Jednocześnie podkreślamy, że woda w wadowickich kranach spełnia wszystkie wymagania jakościowe, zawiera niezbędne i ważne dla zdrowia pierwiastki i składniki mineralne, a co ważne – nie ustępuje jakością wodom butelkowanym.

„Wadowiczanka” jest pod stałą codzienną kontrolą bakteriologiczną, fizyko-chemiczną i organoleptyczną. Co ciekawe nad czystością naszej wody czuwają, oprócz pracowników WPWiK także małże i ryby, tzw. bioindykatory, które żyją w akwariach, gdzie ujmowana i uzdatniana jest woda. Małże są bardzo czułymi stworzeniami, które w obecności zanieczyszczeń natychmiast reagują zamknięciem muszli, co zostaje bezzwłocznie odnotowane dzięki zainstalowanym na powierzchni muszli czujnikom. Biomonitoring jest jedną z najskuteczniejszych i sprawdzonych technologii uzupełniających badania jakości wody. Nasza woda nie jest ozonowana, dezynfekcja przeprowadzana jest dzięki lampom UV. Jest też filtrowana w filtrach DynaSand, sprawdzonymi w czasie ich eksploatacji, pomimo uciążliwości jakie stwarzała budowa zapory w Świnnej Porębie.

Obalamy tym samym stereotyp, że woda z kranu jest niezdrowa i włączamy się w ogólnopolską kampanię społeczną promującą picie wody prosto z kranu, a przede wszystkim zapraszamy do wypróbowania naszych źródełek! Można z nich korzystać bezpośrednio albo napełnić wodą własną butelkę i zabrać ze sobą.

Wprowadzono: 30 czerwca 2017