Miliony dla dwóch wadowickich sołectw 

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Infrastruktury i Rozwoju / Miliony dla dwóch wadowickich sołectw 

Wśród 41 projektów wybranych do realizacji w ramach pakietu rozwoju Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej znalazły się dwie nasze inwestycje! Na rewitalizację małopolskich wsi i miasteczek do 5 tysięcy mieszkańców Zarząd Województwa ze środków unijnych przeznaczył 100 mln złotych, a z tej kwoty 2,2 mln trafi do Gminy Wadowice, a konkretnie – do Gorzenia Dolnego i Kaczyny.

DSC0185 1024x678 - Miliony dla dwóch wadowickich sołectw 

Głównym zadaniem pakietu rozwoju Małopolskiej Tarczy Kryzysowej jest ożywienie lokalnej gospodarki. Oczywiście, dzięki realizacji inwestycji nasze województwo widocznie wypięknieje, ale nie mniej ważnym jego celem jest danie konkretnych zleceń małopolskim firmom wykończeniowym czy budowlanym i utrzymanie miejsc pracy w dobie kryzysu spowodowanego pandemią.

Większość wybranych do realizacji zadań dotyczy przebudowy, rozbudowy, modernizacji czy adaptacji istniejących obiektów, przeznaczonych na cele społeczne. Takie są również nasze dwa projekty. Ponad 1,5 mln złotych z dotacji, które trafią do Gorzenia Dolnego, pozwoli na stworzenie centrum aktywności lokalnej w budynku dawnej szkoły na Dzwonku. Powstanie tam przestrzeń, pełniąca funkcję ośrodka edukacyjnego dla dzieci i młodzieży oraz ośrodka kultury i miejsca spotkań i integracji dla mieszkańców. W ramach inwestycji nowe oblicze zyska również ogród wokół budynku. Z gminnej kasy na realizację projektu przeznaczone zostanie ponad 500 tysięcy złotych.

Natomiast trochę ponad 330 tysięcy złotych dołoży Gmina na modernizację i adaptację budynku Remizy Strażackiej w Kaczynie, która jest drugim beneficjentem małopolskiej dotacji. Tam projekt zakłada dostosowanie budynku OSP do pełnienia funkcji wiejskiego centrum społecznego, kulturalnego i oświatowego, w tym m.in. adaptację poddasza, obecnie nieużytkowego, dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i zagospodarowani terenów zielonych w obrębie działki.

– Oba przedsięwzięcia zrealizowane będą w ciągu najbliższych dwóch-trzech lat. W przyszłym roku rozpoczynamy procedurę projektowania i uzyskania pozwolenia na budowę – informuje Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.  

Takie inwestycje cieszą szczególnie, bo odpowiadają na konkretne potrzeby społeczne i kulturalne mieszkańców małych miejscowości. Nie tylko mają wpływ na zwiększenie atrakcyjności turystycznej tych miejsc, co jest z korzyścią dla całej gminy, ale też przyczyniają się do podniesienia standardów życia i pracy na wsi, rozwoju tożsamości społecznej ich mieszkańców i zachowania dziedzictwa kulturowego, w myśl słów „małe jest piękne”.

IMG 20200619 145232138 768x1024 - Miliony dla dwóch wadowickich sołectw 

Wprowadzono: 16 listopada 2020

-