Młodzież z wizytą świąteczną u chorych i samotnych

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / Młodzież z wizytą świąteczną u chorych i samotnych

Czas pozostały do Świąt Bożego Narodzenia można już właściwie liczyć w godzinach. Niepowtarzalny klimat czuć już wszędzie. Nie wszyscy jednak mogą w pełni poczuć atmosferę Świąt – są to głównie osoby samotne i schorowane. Chcąc sprawić, by i dla nich Boże Narodzenie było magicznym i wyjątkowym czasem, Radni Młodzieżowej Rady Miejskiej w Wadowicach złożyli przedświąteczne wizyty podopiecznym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W czasie tych spotkań nie tylko składali życzenia i rozmawiali, ale i np. pomagali ubierać choinkę. Do akcji Młodzieżowej Rady przyłączyli się także uczniowie szkół z Gminy Wadowice, co szczególnie cieszy i świadczy o tym, że młodzież, nie tylko ta zrzeszona w Radzie, jest otwarta na inicjatywy charytatywne i pomoc innym. Gorące podziękowania należą się również społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach, której uczniowie wykonali kartki świąteczne.

A jak o przedsięwzięciu mówią sami Radni?

Akcja była naprawdę świetnym pomysłem. Osoby, które odwiedziłem, okazały się być przyjaciółmi moich dziadków sprzed lat, więc mieliśmy dużo wspólnych tematów, a ja miałem okazję zobaczyć zdjęcia członków mojej rodziny, o których istnieniu nie miałem nawet pojęcia –  Eryk Skawina,  uczeń SP nr 5 w Wadowicach.

Ludzie bardzo otwarcie z nami rozmawiali, byli bardzo uprzejmi i zainteresowani naszą akcją, jak i działaniami podejmowanymi przez młodzież –  Maria Stopka,  uczennica SP nr 5 w Wadowicach.

Odwiedziliśmy wspólnie 3 domy, w których zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło i serdecznie. Na widok kartek zrobionych przez dzieci, seniorzy byli bardzo wzruszeni i zachwyceni, że ktoś o nich pamięta. Rozmawialiśmy o przeszłości, co przyniosło wiele wzruszeń i radości. Przeżyliśmy bardzo ciekawe doświadczenie i mamy zamiar odwiedzać te osoby jeszcze nie jeden raz! – Kamila Pomietło i Dawid Banaś, uczniowie wadowickiego „Tischnera”.

I na koniec słowo harcerki: Rodzina przywitała nas z lekkim zdumieniem, które potem zamieniło się w uśmiech, zwłaszcza na twarzach dwóch niepełnosprawnych córek. Mimo to, że nie byli skłonni podjąć z nami rozmowy, miałyśmy nadzieję, że ten uśmiech nie prędko zniknie z ich twarzy i będzie im towarzyszył przy świątecznym stole. Emilia Supron, drużynowa, 1 DSTH „Andromeda”, ZHP Wadowice.

Młodzi ludzie zgodnie twierdzą, że możliwość odwiedzenia podopiecznych MOPS-u była budującym i motywującym przeżyciem. Mogli zobaczyć, jak niewiele potrzeba do szczęścia: to obecność drugiego człowieka, poświęcony czas, wykazane zaangażowanie i zaciekawienie. Dla ludzi, z którymi się spotkali, te wizyty – jak sami mówili – to bardzo wzruszające, szalenie miłe i niepowtarzalne doświadczenie. Powtarzali oni, że pierwszy raz spotykają się z taką akcją i jest ona dla nich miłą niespodzianką.

Po tych doświadczeniach młodzież poważnie myśli nad rozpoczęciem z MOPS-em długotrwałej współpracy, aby budować pomost między młodymi i seniorami – z takiej relacji wynika mnogość korzyści, które warto docenić.

Wprowadzono: 22 grudnia 2017