Modernizacja Linii Kolejowej 117 zakończona sukcesem!

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Modernizacja Linii Kolejowej 117 zakończona sukcesem!

Modernizacja Linii Kolejowej 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko-Biała Główna dobiegła końca. Mieszkańcy ulicy Zawale oraz ulicy Tadeusza Kościuszki doczekali się zupełnie nowej drogi, która prowadzi do ich posesji. 

linia kolwjowa wadowice 1024x768 - Modernizacja Linii Kolejowej 117 zakończona sukcesem!

Trwający od lipca remont odcinka linii kolejowej nr 117 pomiędzy Wadowicami a Andrychowem ostatecznie dobiegł końca. Na tym odcinku położono nowe tory, wymieniono sieć trakcyjną oraz wyremontowano przystanki. Po tej modernizacji prędkość pociągów wzrosła dwukrotnie, z 40 do 80km/h.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo kierowców na tym odcinku, zlikwidowano część przejazdów kolejowych. Mieszkańcy Zawala oraz ulicy Tadeusza Kościuszki obawiali się zamknięcia części przejazdów, mieli utrudniony dojazd do swoich posesji. Z tego powodu powstała zupełnie nowa droga, wzdłuż torów, która zastąpiła zlikwidowane przejazdy kolejowe oraz w bardzo dużym stopniu ułatwiła dojazd mieszkańcom. W związku z tym, pozostawiono kilka przejazdów kolejowych, które są wyposażone w sygnalizatory i informują o zbliżającym się pociągu.

Inwestycją rozwiązującą wszystkie te problemy była budowa całkowicie nowej drogi wzdłuż torów, o którą apelowaliśmy od wielu miesięcy. Po kilku spotkaniach oraz wymianie pism z PKP dopięliśmy swego – informuje Bartosz Kaliński

Prace były realizowane w ramach projektu o wartości 129 mln zł: „Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 odcinek Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Wadowice – granica województwa”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Warto wspomnieć również o kompleksowej przebudowie dworca PKP wraz z zagospodarowaniem nieczynnego budynku jako miejsca aktywności społecznej, co wraz z parkingiem przy PKP, będzie kosztować ponad 10 milionów złotych. Zobaczcie kilka ujęć z tej wielkiej przebudowy.

Wprowadzono: 17 stycznia 2023

-