To był wzruszający koncert

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji Gminy / To był wzruszający koncert

To był widowiskowy spektakl pełen wzruszeń! 2 kwietnia 2018r., dzięki bezpośredniej transmisji prosto z Placu Jana Pawła II w Wadowicach, widzowie TVP1 mieli okazję poczuć klimat naszego miasta i wraz z nami przeżywać to niesamowite spotkanie poświęcone postaci Świętego Jana Pawła II.

Drugi dzień Świąt Wielkanocnych zbiegł się w tym roku z kolejną rocznicą śmierci Karola Wojtyły. Perspektywa, jaką dają święta Zmartwychwstania Pańskiego stała się pretekstem do tego, by przypomnieć Polakom drogę życia naszego Świętego.

Wyjątkowe spotkanie w Wadowicach uświetnili swoimi występami artyści znani szerokiej publiczności: Alicja Węgorzewska, Katarzyna Cerekwicka, Barbara Kurdej-Szatan i Rafał Szatan, Natalia Szroeder,  Łukasz i Paweł Golec, Krzysztof Antkowiak, Arka Noego, Halina Młynkowa, Tomasz Budzyński, Olga Szomańska, Mateusz Ziółko, Opole Gospel Choir i góralski chór młodzieżowo-dziecięcy Turliki. Solistom towarzyszył zespół instrumentalny pod kierownictwem Piotra Dziubka.

Wydarzenie otworzył Burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski, który przywitał przybyłych gości i zaprosił do wspólnego przeżywania koncertu. Koncert poprowadziła olśniewająca Agata Konarska. Artyści przypomnieli ważne fakty z pontyfikatu Jana Pawła II, skupiając się na jego nauczaniu podczas pielgrzymek do Polski oraz ważnych wydarzeniach dla całego Kościoła.

HABEMUS PAPAM – 16 października 1978 roku

Koncert rozpoczął się od przypomnienia widzom chwili ogłoszenia wyboru Karola Wojtyły na papieża, początku jego pontyfikatu i wspomnieniu drogi, którą przeszedł od duszpasterza młodzieży do nowo wybranego papieża.

NIECH ZSTĄPI DUCH TWÓJ

W części tej wykonawcy przypomnieli nam przełomową dla losów Polski, pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski w 1979 roku, która rozpoczęła Jego wielki pontyfikat.

SZCZERZE MU PRZEBACZAM

Dramatyczne wydarzenia z 13 maja 1981 roku zmieniły ten pontyfikat. Zmieniły nas, Ojciec Święty ocalał, jak sam to podkreślał, dzięki interwencji Matki Bożej (13 maja 1917 roku miało miejsce pierwsze objawienie fatimskie). Była to opowieść o zamachu, ale przede wszystkim o postawie papieża, który wybaczył zamachowcowi i spotkał się z nim.

MUSICIE OD SIEBIE WYMAGAĆ, NAWET GDYBY INNI OD WAS NIE WYMAGALI

To słowa wypowiedziane na Jasnej Górze w 1983 roku, podczas drugiej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, w czasie stanu wojennego. Artyści przypomnieli nam ten trudny czas i słowa nadziei, które wlewał w serca Polaków papież, przybywający jako pielgrzym do swojej ojczyzny.

MŁODOŚĆ JEST SZCZEGÓLNYM BOGACTWEM

Kolejnym punktem programu było wspomnienie ustanowienia Światowych Dni Młodzieży i niezliczonych spotkań Jana Pawła II z młodymi na całym świecie, kiedy poruszał serca i porywał tłumy młodych ludzi niczym rockowy idol. A on tylko głosił Ewangelię, czyli dobrą nowinę. W 1991 roku Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Częstochowie. Hymnem tego spotkania był utwór „Abba Ojcze”.

TYLKO POKÓJ JEST ŚWIĘTY, A NIE WOJNA

Podczas pierwszego spotkania przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich i innych religii w Asyżu w 1986 roku Jan Paweł II otworzył obszar pokojowej dyskusji międzyreligijnej. To spotkanie przeszło do historii jako jeden z najodważniejszych aktów otwartości Kościoła i osobiście papieża na inne religie. Ten rozdział pontyfikatu Jana Pawła II miał swój dalszy ciąg w postaci pielgrzymek do źródeł chrześcijaństwa – do Egiptu, Jordanii i Ziemi Świętej.

TO JEST MOJA MATKA, TA ZIEMIA

Czwarta pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1991 roku oceniana jest jako trudna dla obu stron. Polacy, zachłyśnięci odzyskaną wolnością, nie zawsze chętnie słuchali słów Jana Pawła II o dekalogu i jednoznacznej wykładni prawd wiary, płynącej z ust papieża. Ta pielgrzymka była dowodem na to, że ojcowska troska papieża nie zawsze przejawiała się w mówieniu Polakom tego, co chcą usłyszeć, ale również w napominaniu i stawianiu wymagań.

NIE MA SOLIDARNOŚCI BEZ MIŁOŚCI

To słowa wypowiedziane podczas najdłuższej, siódmej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Trwała 13 dni, papież odwiedził 22 miasta i 3 wsie, przebył całą Polskę – od Gdańska do Starego Sącza, od Puszczy Augustowskiej do Wadowic. Do historii przeszło wyjątkowe spotkanie papieża na wadowickim rynku, jego barwne wspomnienia z dzieciństwa i młodości, zabawny i wzruszający dialog z tłumem mieszkańców rodzinnego miasta.

BĄDŹCIE ŚWIADKAMI MIŁOSIERDZIA

Głównym celem ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski było przesłanie miłosierdzia, które stało się kwintesencją jego pontyfikatu. Ten ostatni etap spotkań Jana Pawła II z Polakami nastąpił w 2002 roku, kiedy już schorowany papież ogłaszał światu z Łagiewnik przesłanie miłosierdzia. Wtedy też tuż przed odlotem do Watykanu z lotniska w Balicach papież, czując, że to jego ostatnia wizyta w Polsce, wypowiedział bardzo po ludzku brzmiące słowa: „Cóż powiedzieć, żal odjeżdżać”.

POWRÓCIŁ DO DOMU OJCA

Dnia 2 kwietnia 2015 roku o godz. 21:37 Jan Paweł II zakończył ziemskie życie. To wydarzenie oraz następujące po nim dni, z jego pogrzebem, były wspominane w tej części koncertu.

SANTO SUBITO

Radosny finał koncertu, w atmosferze trwających świąt Zmartwychwstania Pańskiego był wyrazem naszej radości, że Jan Paweł II jest w Domu Ojca i oręduje za nami jako święty Kościoła Katolickiego.

Wprowadzono: 2 kwietnia 2018