Literacki początek września

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Promocji / Literacki początek września

W pierwszą sobotą września Wadowicka Biblioteka Publiczna jako instytucja aktywnie popularyzująca literaturę po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Podczas tegorocznej, ósmej już edycji zaprezentowano osiem nowel.

P1260029 - Literacki początek września

–  Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia– argumentował wybór lektury Prezydent RP.

Jak w latach poprzednich w projekt Narodowego Czytania zaangażowała się grupa sympatyków i przyjaciół biblioteki. Mimo tego, że wachlarz prezentowanej literatury był szeroki i różnorodny zarówno tematycznie jak też chronologicznie, odpowiednie słowo wiążące przygotowane przez panią Joannę Haber połączyło fragmenty lektur w piękną i przyjemną dla ucha inscenizację. Dodatkowy klimat podczas głośnego czytania stworzyła odpowiednio dobrana oprawa muzyczna.

Na zakończenie, każdy z uczestników imprezy otrzymał folder okolicznościowy potwierdzający udział w „Narodowym Czytaniu” z  pamiątkową pieczęcią wydaną przez Kancelarię Prezydenta RP.

Na szczególne podziękowania zarówno organizatorów i słuchaczy zasłużyli czytający, aktywnie biorący udział w akcji przybliżającej piękno polskiej literatury.

Uczestnicy Narodowego Czytania

Słowo wiążące – Jan Popowicz

„Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej – Henryka Swornóg, Milena Perlińska

„Katarynka” Bolesława Prusa – Bolesław Wegenke, Anna Konieczny

„Dym” Marii Konopnickiej – Maria Krystyna Talaga, Janina Turek

„Sachem” Henryka Sienkiewicza – Grzegorz Radwan

„Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego – Krzysztof Pływacz

„Orka” – Władysława Stanisława Reymonta – Jolanta Godzik, Katarzyna Gołąb

„Mój ojciec wstępuje do strażaków” – Bruno Schulza – Anna Ochocka.

Wprowadzono: 10 września 2019