Nowe serwisy internetowe

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Pozostałe wiadomości / Nowe serwisy internetowe

Urząd Miejski w Wadowicach uruchomił nowy, responsywny serwis internetowy, aby zapewnić użytkownikom wygodne korzystanie z zasobów niezależnie czy korzystamy z komputera, tabletu lub smartfona. Nowy serwis ma zostać miejską platformą zapewniającą wygodny dostęp do najważniejszych informacji, z naciskiem na promocję wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Gminę jak i inne podmioty. Wraz ze zmianą, nowy wygląd otrzymały również wszystkie serwisy wchodzące w skład Wadowickiego Centrum Kultury.

Poniżej odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania.

Dlaczego w ogóle zmieniono stronę?

Poprzednia strona nie była dostosowana do możliwości nowoczesnych urządzeń i przeglądarek. Brak responsywności skutkował trudnościami w nawigacji i często zniechęcał do korzystania z jej zasobów. Obecny serwis automatycznie dostosowuje sposób prezentowania treści w zależności od urządzenia na jakim został uruchomiony, efektem czego jest dużo bardziej przejrzyste nawigowanie czy wyszukiwanie żądanej treści.

Nowy serwis w sposób bardziej logiczny grupuje treści, pozwala na kilka sposobów do nich dotrzeć, a poprzez rozbudowane statystyki pozwoli administratorom lepiej zrozumieć zachowania użytkowników i szybciej dostosowywać serwis do ich potrzeb.

Kolejnym asumptem za zmianą były wymogi prawne dotyczące dostępu do treści osób niepełnosprawnych zgodnie z protokołem WCAG 2.0. Od 31 maja 2015 r. strony internetowe podmiotów realizujących zadania publiczne (w szczególności jednostek administracji publicznej) powinny być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wg raportu Najwyższej Izby Kontroli tylko 8,7% ze skontrolowanych stron spełniało wymogi w sposób należyty. Obecny serwis spełnia wszystkie niezbędne wymagania.

Czy wprowadzono jakieś usprawnienia do strony?

mega menu

Tak, oprócz widocznych zmian szaty graficznej strona ma zupełnie inną budowę. Stary, dwu-kolumnowy szablon został zastąpiony nowymi blokami oraz mega menu, w którym znaleźć można odnośniki prawie do wszystkich treści. Menu podzielono uwzględniając najczęstsze grupy odbiorców, wszystkie wzory formularzy umieszczono w jednym miejscu zachowując podział tematyczny. W łatwy sposób można też znaleźć informacje o urzędzie, jego strukturze i pracownikach.

miasto

W module „Aktualnie w Wadowicach” pojawiać się będą treści dotyczące życia miasta, wywiady ze znanymi postaciami, relacje z ważnych uroczystości oraz pilne ogłoszenia. W podręcznym menu znajdują się linki do najczęściej poszukiwanych informacji, które będą dostosowywane do potrzeb odbiorców.

kalendarium

Kalendarium jest agregatem wszystkich wydarzeń organizowanych w mieście, prezentowanych w wygodny i przejrzysty sposób. Do jego współtworzenia zapraszamy wszystkie instytucje publiczne i prywatne z gminy. Wystarczy przesłać informację o własnym wydarzeniu wraz ze zdjęciem na adres promocja@wadowice.pl.

filtry

Kalendarium posiada łatwy mechanizm filtrowania treści i jej dostawcy oraz kilka sposób prezentowania. Mogą to być nowoczesne kafle, lista wydarzeń lub klasyczny kalendarz z wyborem daty. Wyświetlane treści dostosowują się w zależności od wybranego filtru. Łatwo możemy zobaczyć najbliższe wydarzenia w domu kultury bądź repertuar kina. Zakładki o nazwie „wszystkie” oraz „urząd miejski” wyświetlą nam także inne wydarzenia organizowane w Wadowicach.

kolory

Każda ze stron operuje własnym kolorem wiodącym. Pomaga to w łatwy sposób zorientować się kto jest autorem wyświetlanych treści, szybko kojarzyć wpisy w kalendarium oraz odróżnić od siebie kolorystycznie działające obecnie cztery strony. W przyszłości kolejne instytucje miejskie zyskają nowoczesny i spójny wygląd.

Aplikacja

Pod adresem m.wadowice.pl na urządzeniach typu tablet lub smartfon znajdą Państwo aplikację przeznaczoną przede wszystkim do promocji wydarzeń kulturalnych w mieście. Ma pomóc mieszkańcom i turystom w szybki i wygodny sposób znaleźć film w kinie, koncert czy też promocje w restauracjach i hotelach. Aplikacja oparta jest na budowie kaflowej, pomaga w nawigacji i będzie służyła do przekazania najważniejszych informacji uczestnikom zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

Informujemy, że w pierwszych godzinach mogą pojawiać się problemy z poprawnym wyświetlaniem treści. Jest to związane z propagacją domen w nowym środowisku. Jeżeli mają Państwo uwagi, pytania, bądź strona nie działa poprawnie prosimy przesłać wiadomość pod adres promocja@wadowice.pl. Dołożymy wszelkich starań aby serwis spełniał Państwa oczekiwania.

Wszystkie serwisy wykonała firma SQUIZ Poland Sp. z o.o.

Wprowadzono: 6 marca 2016