O rozwoju gminy Wadowice

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Infrastruktury i Rozwoju / O rozwoju gminy Wadowice

Zależy im na dynamicznym, perspektywicznym rozwoju Wadowic. Według ich wyliczeń, w ostatnim czasie w centrum miasta zamknięto około 30 punktów handlowych. Przedstawiciele podmiotów gospodarczych i lokalni przedsiębiorcy spotkali się z burmistrzem Wadowic Bartoszem Kalińskim, aby porozmawiać o przyszłości papieskiego miasta.

Inicjatorami spotkania , do którego doszło we wtorek (26.02) na sali sesyjnej Urzędu Miasta, były cztery podmioty: Stowarzyszenie Wadowickie Centrum Rozwoju (WCR), Wadowicka Izba Gospodarcza (WIG) oraz spółdzielnie handlowe „Wizan” i „Społem”. Wzięli w nim udział również m.in. właściciele sklepów w centrum miasta oraz stoisk targowych na placu Bohaterów Getta.

– Jednym z najważniejszych tematów podjętych przez uczestników spotkania było usprawnienie komunikacji na terenie gminy. Przedsiębiorcy zgodnie twierdzą, że potrzebna jest jak najszybsza budowa Beskidzkiej Drogi Integracyjnej – wyznaje burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Postulują również m.in. o stworzenie przystanku przelotowego dla busów na placu Kościuszki oraz wyznaczenie miejsc dla powstania parkingów w pobliżu centrum miasta.

– Osobiście uważam, że komunikacja jest podstawą rozwoju miasta. W tej chwili wjazd i wyjazd z Wadowic jest mocno utrudniony, tak samo jak poruszanie się samochodem po mieście. Według naszych szacunków w ostatnim czasie zamknięto około 30 punktów handlowych w centrum Wadowic, co powoduje nie tylko zamieranie lokalnego handlu, ale przecież także mniejsze wpływy z podatków do gminy – mówi prezes Wadowickiego Centrum Rozwoju, Józef Skudlarski.

Podczas rozmowy zwracano uwagę także na słabo działający monitoring w centrum miasta, przez co dochodzi do licznych wykroczeń. Postulowano o usprawnienie komunikacji na ulicy Zatorskiej oraz wzmocnienie bazy hotelowej w Wadowicach, m.in. poprzez utworzenie centrum młodzieżowego dla młodzieży przyjeżdżającej do Wadowic.

– Po raz pierwszy od wielu lat doszło do takiego spotkania przedsiębiorców z burmistrzem miasta. Wszyscy jesteśmy usatysfakcjonowani tą rozmową. W końcu ktoś nas wysłuchał. Liczymy na dalszą współpracę – dodaje Józef Skudlarski.

Jak się okazuje, takich spotkań może być w przyszłości więcej. Wadowicka Izba Gospodarcza jeszcze w tym roku  planuje zorganizowanie konferencji gospodarczej, w której będą mogli wziąć udział wszyscy mali i duzi przedsiębiorcy z regionu.

– Chcemy stworzyć przestrzeń do dyskusji, m.in. o ulgach inwestycyjnych, nawiązaniu partnerstwa prywatno-publicznego na linii przedsiębiorcy-gmina oraz o tym, co nie zostało zrobione przy ostatnie lata. Co istotne, zależy nam nie tylko na rozwoju własnego biznesu – wyjaśnia skarbnik WIG, Ada Karcz-Zielińska.

Pojawiła się również propozycja utworzenia tzw. rady przedsiębiorców, działającej przy burmistrzu. Jak podkreślali uczestnicy spotkania, zależy im nie tylko na rozwoju własnego biznesu, ale również na dynamicznym, perspektywicznym rozwoju gminy Wadowice.

Wprowadzono: 28 lutego 2019