Obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu w Przedszkolu Publicznym Nr 3 w Wadowicach

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Edukacja w Gminie Wadowice / Obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu w Przedszkolu Publicznym Nr 3 w Wadowicach

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.  Autyzm to zaburzenie neurorozwojowe u podstaw, którego występują nieprawidłowości w zakresie: funkcjonowania społecznego, komunikacji, stereotypowe wzorce zachowania. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla możliwości i potrzeb osób w spektrum autyzmu.

b 20240402 122808 1024x768 - Obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu w Przedszkolu Publicznym Nr 3 w Wadowicach

Dla społeczności Przedszkola Publicznego Nr 3 dzień ten stanowi ważne wydarzenie. 2 kwietnia na znak solidarności, jedności, akceptacji i zrozumienia, założyliśmy ubrania w kolorze niebieskim – kolorze nadziei, nawet nasze przedszkole „zaświeciło się” na niebiesko. Wychowawcy zorganizowali „Sensoryczny dzień w kolorze niebieskim”, podczas którego dzieci mogły bawić się i brudzić uwrażliwiając wszystkie zmysły (wzrok, słuch, węch, dotyk, smak). Dzieci próbowały także sprostać sytuacjom w których zmysły są „zaburzone” i dostrzec jak odbierają świat i otaczającą rzeczywistość osoby z autyzmem.

Celem zajęć było przede wszystkim uświadomienie dzieciom  istnienia zaburzenia jakim jest autyzm, wskazanie trudności z jakimi mierzą się osoby z autyzmem, budowanie otwartości
i akceptacji, wskazanie podobieństw między dziećmi z autyzmem, a dziećmi normatywnymi (dążenie do szczęścia, radość z zabawy, potrzeba posiadania przyjaciół – jest tego wiele więcej!), wyjaśnienie roli uświadamiania problemu innym, budowanie przekonania, że dziecko jest kompetentne do nawiązywania przyjaźni z osobami doświadczającymi autyzmu.

Do naszego Przedszkola zaprosiliśmy również gości. Na zaproszenie odpowiedziały grupy z wadowickich przedszkoli i szkół. Była to okazja do wspólnego spędzenia czasu oraz uwrażliwienia innych na potrzeby osób w spektrum autyzmu.

24 kwietnia grupa Krasnale włączy się w 6 Marsz Świadomości Autyzmu  organizowany przez Stowarzyszenie ” Otwórzmy Drzwi na Świat”.

Wprowadzono: 20 kwietnia 2024