Od Małego do Świętego. Razem świętujmy to niezwykłe stulecie! [PROGRAM]

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / 100-lecie urodzin Jana Pawła II / Od Małego do Świętego. Razem świętujmy to niezwykłe stulecie! [PROGRAM]

Miał to być dla nas wszystkich radosny czas i chociaż wiele wydarzeń musieliśmy odwołać, jesteśmy pewni, że właśnie taki będzie! Zapoznajcie się z programem na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II, którego głównymi bohaterami będą m.in. gwiazdy polskiej estrady, wadowiccy artyści i… gołębie!

Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II, które w dniach 16-24 maja miały obfitować w wiele ogromnych wydarzeń sportowo-kulturalnych i w których miało wziąć udział tysiące osób z całego świata, z wiadomych względów zostały odwołane. Nie zrezygnowaliśmy jednak z hucznego świętowania niezwykłego 100-lecia i wspólnie z Telewizją Polską, Papieskim Muzeum, Bazyliką Ofiarowania NMP oraz wieloma wadowickimi instytucjami przygotowaliśmy szereg alternatywnych wydarzeń.

– Tym razem jednak zamiast na wadowicki rynek, zapraszamy Was przed ekrany. Wszystkie eventy będziecie mogli  śledzić za pośrednictwem mediów telewizyjnych oraz internetowych – zaprasza Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic.

17 MAJA [NIEDZIELA]  – oglądaj w TVP 

W niedzielę – 17 maja Wadowice staną się centralnym punktem na mapie programowej Telewizji Polskiej, która przez cały dzień będzie się łączyć z papieskim miastem. O 10:30 w TVP1 rozpocznie się transmisja z Mszy św. w Bazylice Ofiarowania NMP, pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. W samo południe w TVP Kraków usłyszymy „Głos regionów” prosto z Wadowic. Godzinę później w TVP1 będziemy mieli okazję obejrzeć transmisję z koncertu w Papieskim Muzeum „Urodziłem się w Wadowicach”, z udziałem wielu gwiazd polskiej estrady, m.in. Janusza Radka, Katarzyny Moś, Macieja Miecznikowskiego, Ani Wyszkoni, braci Golców, oraz Haliny Młynkowej. To będzie pierwsza część niezwykłego muzycznego widowiska, nadawanego jednocześnie z czterech bliskich sercu Ojca Świętego miast: Wadowic, Krakowa, Częstochowy oraz Gdańska. Relacja z drugiej i trzeciej części koncertu pt. „Cała Polska śpiewa dla Jana Pawła II” w telewizyjnej jedynce zaplanowana jest w godzinach 17:30 oraz 21:30.

18 MAJA [PONIEDZIAŁEK] – oglądaj w Internecie

18 maja to data urodzin św. Jana Pawła II. Jak co roku, w tym dniu zaplanowano uroczystą sesję Rady Miejskiej. Będzie to wyjątkowe posiedzenie, podczas którego burmistrz Bartosz Kaliński przyzna papieskie medale honorowe osobom, które miały szczególny udział w upowszechnianiu ponadczasowych i uniwersalnych wartości płynących z nauczania Jana Pawła II.

– Pomimo stanu epidemii nie zrezygnowaliśmy również z wielkiego papieskiego tortu, który w tym roku upiecze zwycięzca naszego konkursu na najpiękniejszy projekt – cukiernia Rarytas z Wysokiej. Tym razem jednak nie możemy jak co roku pokroić go i rozdać mieszkańcom na Rynku, dlatego zdecydowaliśmy, że kilkaset porcji pięknego tortu przekażemy dla wadowickich Domów Pomocy Społecznej. Wcześniej zaprezentujemy go w Internecie. Jest co podziwiać – zapewnia burmistrz Wadowic.

Mieszkańców zachęcamy, aby upiekli swoje torty i świętowali w domach. Osoby, które podzielą się zdjęciami wypieków na naszym oficjalnym profilu Facebook (Wadowice – tu wszystko się zaczęło) nagrodzimy gadżetami ze stulecia!

Popołudniu przedstawimy Wam najlepsze Pocztówki Urodzinowe z Wadowic, które zaprojektowały dzieci, startujące w konkursie zorganizowanym przez szkoły organizujące coroczne Zloty Szkół im. Jana Pawła II – SP 1 w Wadowicach, SP 2 w Choczni, ZS CKU w Radoczy wraz z Wydziałem Promocji Gminy Wadowice. Opublikujemy także premierę niezwykłego teledysku „Moje Miasto Wadowice”, stworzonego specjalnie na 100-lecie Urodzin Ojca Świętego.

O godzinie 17:00 z inicjatywy Papieskiego Muzeum cała Polska zaśpiewa „Barkę”, a na sam finał z placu Jana Pawła II wypuścimy w niebo 100 gołębi!

Relacje oraz transmisje z poniedziałkowego świętowania będziecie mogli śledzić za pośrednictwem profili facebookowych Wadowice – tu wszystko się zaczęło oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.

Przypominamy również, że cały czas możecie brać udział w naszych internetowych wydarzeniach, m.in. w akcji Twoje 100 sekund na stulecie

…a w zamian otrzymacie od nas unikatowe papieskie koszulki i przypinki!

Zostańcie zatem w domu i za pośrednictwem telewizji oraz Internetu świętujmy 100-lecie Urodzin Naszego Świętego! 

Wprowadzono: 15 maja 2020