Odrestaurowane robią wrażenie

Jesteś tutaj : Strona główna / Aktualności / Wydział Infrastruktury i Rozwoju / Odrestaurowane robią wrażenie

Teraz są piękne. Kapliczki, na których renowację w tym roku Gmina Wadowice pozyskała dofinansowanie odzyskały właśnie nowy blask.

Zakończyły się prace renowacyjne dwóch kapliczek w Wysokiej. Gmina Wadowice w ramach konkursu Kapliczki Małopolski – edycja 2019 organizowanego przez Zarząd Województwa Małopolskiego pozyskała ponad 25 tys. zł na renowację Kapliczki słupowej św. Józefa oraz kapliczki słupowej św. Antoniego.

Prace wykonane przy pierwszej z nich kosztowały 23 202,72 zł z czego 13 921,63 zł pochodził ze środków Województwa Małopolskiego. Renowacja drugiej kapliczki pochłonęła 19 500 zł z czego 11 700 zł to kwota dofinansowania.

Odrestaurowana kapliczka słupkowa św. Antoniego z Dzieciątkiem została wybudowana w 1903 r. Wykonano ją z piaskowca a fundatorami jej byli Antoni i Zofia Korzyniowscy. Rzeźba przedstawia św. Antoniego z dzieciątkiem w prawej ręce i lilią w lewej.

Druga z odrestaurowanych kapliczek również jest słupkowa i wykonana z piaskowca. Poświęcona została św. Józefowi. Powstała w 1913 r. Ufundowali ją Józef i Wiktoria Stawowie.

– Za każdą kapliczką stoi wyjątkowa historia jej powstania. Upamiętniają one albo wyjątkowe w danej miejscowości wydarzenia, albo są po prostu wotum wdzięczności. Bez wątpienia kapliczki wpisują się w naszą przestrzeń, w krajobraz i są jego wyjątkowym elementem, o który należy dbać – mówi Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic.

Wprowadzono: 8 października 2019